Quantcast

Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Newralgiczne skrzyżowanie przy Biedronce na Sielskiej

2013-11-29 21:00:00 (ost. akt: 2013-11-29 14:25:30)

Przebudowa ul. Sielskiej miała poprawić bezpieczeństwo na trasie nr 16 Olsztyn-Ostróda. Piękna nowa droga od kilku lat ułatwia komunikację w tym kierunku. Niemniej jest nadal jedną z dróg o największej wypadkowości w regionie. Tym razem piszemy o skorzyżowaniu przy ul. Sielskiej naprzeciw sklepu Biedronka.

Zachęceni dobrą nawierzchnią i szeroką dwupasmową jezdnią kierowcy zdają się zapominać o bezpieczeństwie jazdy i przestrzeganiu znaków drogowych. Począwszy od wiaduktu przy Al. Schumanna aż do ul. Lotniskowej na ul. Sielskiej często dochodzi do wypadków. W ciągu dnia najbardziej niebezpiecznym miejscem jest skrzyżowanie przy ul. Sielskiej naprzeciw sklepu Biedronka. Pomimo dobrze widocznej sygnalizacji świetlnej w obu kierunkach, dochodzi tutaj do wielu stłuczek i poważniejszych kolizjii drogowych. Nierzadko z ofiarami śmiertelnymi.

Kierowcy zdają się lekceważyć wskazania sygnalizacji świetlnej i bardzo często przejeżdżają skrzyżowanie na czerwonym świetle. Prym w procederze wiodą kierowcy pojazdów wielotonowych (TIRów). Wymuszają tym samym na pieszych, dla których zaświeciło zielone światło, ucieczkę sprzed maski samochodu lub cofnięcie się z pasów.

Stłuczki i kolizje samochodowe są na porządku dziennym. W każdym tygodniu policja interweniuje przynajmniej raz w poważnym wypadku. Liczba kolizji wzrasta w okresie zimowym, gdy jezdnia jest oblodzona. Dodać należy, że trasą 16 z kierunku Ostróda oraz w kierunku na lotnisko kilka razy w ciągu dnia poruszają się karetki i ambulanse na sygnale oraz kolumny wojskowe pilotowane przez ŻW. Wszystko to stwarza dodatkowe zagrożenie. Może zainstalowanie na skrzyżowaniu monitoringu miejskiego spowolniłoby ruch, wymusiło na kierowcach stosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej, a przynajmniej pozwoliło odtworzyć przebieg wypadku?

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: babkazklasa

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #1305187 | 79.190.*.* 24 sty 2014 09:33

  za krótki jest czas od zielonego światła do czerwonego i dlatego duże auta nie wyhamowują tylko jadą dalej. tym czasem szybko włącza sie zielone z sielskiej ( od strony miasta) do Biedronki i ryzyko wypadku gotowe

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. slawek 56 #1268195 | 83.25.*.* 12 gru 2013 07:04

  Nie prawda że sygnalizacja jest dobrze widoczna jadąc od strony Olsztyna prawym pasem nie widać świateł bo jakiś idiota posadził drzewa które zasłaniają sygnalizator.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j #1261601 | 176.97.*.* 4 gru 2013 16:05

  co tam droga do Biedry, Ukrainą trzeba się zająć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kotlet #1260046 | 83.9.*.* 3 gru 2013 00:26

  Problemem tego skrzyżowania są źle ustawione światła. Żółte tylko błyska, zamiast świecić się troszkę dłużej, skoro Sielską można jechać 70 km/h. Na wsystkich innych skrzyżowaniach jest chwila by wyhamować lub zjechać ze skrzyżowania, tu nie. I policyjne patrole z radarami nie powinny stać pod stacją benzynową na wylocie, gdzie można spokojnie jechać szybciej, tylko tam, gdzie są skrzyżowania. Ale po co. Przecież nie od dziś wiadomo że radary i fotoradary są tylko po to by łatać budżet, a "prewencja" to bajka dla naiwnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz