Quantcast

Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Rolnicy podsumowali rok

2014-01-22 22:43:23 (ost. akt: 2014-01-22 11:49:03)

W dniu 17 stycznia 2014 r. w biurze Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Olsztynie, odbyło się tradycyjnie spotkanie noworoczne podsumowujące rok 2013 w rolnictwie i obszarach wiejskich oraz perspektywy rozwoju w nowym roku 2014.

Wśród zaproszonych gości byli m.in ekscelencja ks.abp Edmund Piszcz, posłowie ziemi Warmii i Mazur, pan Jerzy Szmit oraz pani Iwona Arent, prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie pan Władysław Serafin, dyrektorzy i wice dyrektorzy wszystkich agencji rolnych, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Urzędu Wojewódzkiego, Samorządu Rolniczego, Rolniczych Związków Zawodowych, Zarządu Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich oraz wielu rolników Warmii i Mazur.

Spotkanie otworzył Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych pan Wiesław Domian, który powitał zaproszonych gości oraz w swym krótkim wystąpieniu zaznaczył z jakimi problemami borykali i borykają się rolnicy Warmii i Mazur ale dotyczy to również rolników całej Polski. Najbardziej palącymi tematami jakie poruszył pan prezes, były, niezabezpieczenie interesu polskich rolników aktem prawnym jakim będzie swobodny obrót ziemią rolniczą od roku 2016. Kolejnym tematem ważnym, była celowa gra graczy odnośnie cen zbóż tuż przed żniwami 2013 roku i po nim oraz szkodliwa ustawa o uboju rytualnym jak również wiele innych problemów z którymi borykają się się polscy rolnicy.

Głos zabrali również parlamentarzyści Warmii i Mazur, pan Jerzy Szmit i pani Iwona Arent, którzy w wielu przypadkach zgodzili się z tymi problemami podkreślając iż, rząd RP mając większość koalicyjną w sejmie przegłosowuje tak niekorzystne ustawy dla polskich rolników.

Głos zabrał również prezes Władysław Serafin, który podkreślił iż, spółka stuprocentowa Skarbu Państwa jaką jest Elewarr, powinna regulować ceny zbóż w trakcie zbioru jak również i po nich nie wywiązując się należycie ze swych obowiązków, podkreślił również bardzo mocno forsowaną ustawę o Spółdzielczości przez panią poseł Lidię Staroń, która krzywdzi Spółdzielców nie tylko mieszkaniówki ale i spółdzielczości rolniczej, doprowadzając już do przekształcania spółdzielni w spółki, co jest bardzo groźne z punktu widzenia spółdzielców i innych grup obywateli.

Głos zabrał ekscelencja ks.abp Edmund Piszcz, który w swym łagodnym i wyważonym tonie, podkreślił iż, prawdy nie da się zakrzyczeć i zniekształcić,gdyż ziemia polska jest ogólnym dobrem narodowym, którą należy kochać i pielęgnować kończąc dziękował organizatorowi za zaproszenie, życząc zdrowia, pokoju, miłości i nadziei dla rozżalonych polskich rolników. Pięknym akcentem wpisał się w to spotkanie zespół Morawa z gminy Iława, który w piękny sposób wykonywał kolędy oraz inne utwory kultury ludowej. W imieniu Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych pan Wiesław Domian, zaprosił wszystkich uczestników tego spotkania do suto zastawionego stołu z daniami tradycyjnymi i regionalnymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń wiejskich Warmii i Mazur.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #1304410 | 83.11.*.* 23 sty 2014 13:48

    a podsumowali na ile zwierzyna lesna zniszczyla zasiewy a ile odszkodowania wyplacily kola lowieckie?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz