Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Nasz urlop najczęściej spędzamy z rodziną w Polsce

2014-08-18 12:02:41 (ost. akt: 2014-08-18 13:09:25)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Połowa wakacji już dawno za nami, większość z nas swoje urlopy ma już za sobą - to dobry moment na podsumowanie tegorocznego sezonu turystycznego. Według badań przeprowadzonych przez jedną z firm, Polacy najchętniej wyjeżdżają... nad Morze Bałtyckie.

Zgodnie z przewidywaniami, znakomita większość Polaków swój urlop spędza poza miejscem zamieszkania, lecz (w prawie 2/3 przypadków) w kraju. Nasze wyjazdy na ogół trwają od tygodnia do dwóch, a czas ten poświęcamy na relaks z rodziną. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Payback Opinion Poll, prawie 80% Polaków swój urlop w tym roku zaplanowało w okresie letnim, co oznacza, iż część z nas wypoczynek ma już za sobą.

Zgodnie w przewidywaniami, w te wakacje postawiliśmy przede wszystkim na turystykę krajową – za granicę zdecydowało się wyjechać jedynie ok. 30% ankietowanych. Statystycznie najczęściej odpoczywaliśmy nie dłużej, niż dwa tygodnie. Wyniki badań potwierdza Joanna Matowicka, dyrektor sprzedaży i marketingu hotelu Lipowy Most Golf Park:

- Rzeczywiście, w tym roku największą popularnością cieszyły się przygotowane przez nas jedno- i dwutygodniowe pakiety wakacyjne. Przy odpowiedniej organizacji tyle czasu wystarczy bowiem, by zażegnać stres, uciec od codziennego zgiełku, wyciszyć się i „naładować akumulatory” – zaznacza Matowicka.

W 2014 roku tradycyjnie najchętniej wyjeżdżamy nad Morze Bałtyckie - prawie połowa respondentów jako miejsce spędzania swojego urlopu wskazuje właśnie na tę lokalizację. Co ciekawe, mimo wyraźnej dominacji wybrzeża, rośnie też zainteresowanie miastami czy regionami, w których dotąd jeszcze nie byliśmy. Przed sezonem chęć poszukiwania nieco innych, mniej oczywistych niż woda czy góry atrakcji, wyrażało około 35% z nas.

Nic więc dziwnego, że zwiedzanie uplasowało się na drugim miejscu (tuż za opalaniem) w rankingu sposobów spędzania wakacji. Z całą pewnością wart podkreślenia jest jednak fakt, iż trzecie miejsce w tej kategorii zajęła jazda na rowerze.

- Tak wysoki wynik aktywności fizycznej nie wziął się oczywiście z niczego. Obserwując zwyczaje urlopowe Polaków na przestrzeni ostatnich kilku lat da się zauważyć pewien stały trend: nadal chętnie zażywamy kąpieli słonecznych, spędzamy czas na leżakach nad basenem czy w SPA, ale coraz więcej osób sięga też np. po kijki nordic walking, wskakuje na rower albo stawia na zwykłe spacery – komentuje przedstawicielka hotelu.

Niezmienne z kolei pozostaje to, z kim udajemy się na wypoczynek. W tej kwestii od dawna jesteśmy raczej tradycjonalistami i czas ten przeważnie decydujemy się spędzać w gronie najbliższych. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, niemal 2/3 z nas na urlop udaje się z rodziną.

Mając na uwadze tę statystykę, hotele w całym kraju prześcigają się w tworzeniu wielu udogodnień, pozwalających na odpoczynek także z dziećmi. - W konsekwencji coraz więcej obiektów wyposażonych jest w specjalne, ekologiczne i przede wszystkim bezpieczne place zabaw. Do tego dochodzą pełne zabawek, torów przeszkód, kolorowanek i bajek na DVD strefy malucha czy specjalne atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych urlopowiczach – dodaje Matowicka.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Opublikowani

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB