Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Jak Staś i Nel przywędrowali do Domu dla Dzieci w Gryźlinach

2014-09-08 09:07:38 (ost. akt: 2014-09-08 09:36:48)

Autor zdjęcia: Izabela Danilewicz

2 lata temu prezydent Polski zainicjował akcję "Narodowe Czytanie", której celem było przypomnienie sobie piękna ojczystego języka, odszukiwanie mądrości i trafności diagnoz zawartych w dziełach najwybitniejszych polskich autorów. Dlatego w tym roku, Polacy czytają dzieła H. Sienkiewicza.

6 września mieszkańcy Domu dla Dzieci im. M. Lengowskiego w Gryźlinach, mieli okazję przeżyć niezwykłą przygodę wraz z bohaterami „W pustyni i w puszczy” - powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. W ramach akcji "Narodowe Czytanie zainicjowanej przez prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego w pierwszy wrześniowy weekend cała Polska czyta dzieła wybitnego noblisty Henryka Sienkiewicza.

Z tej okazji Dom w Gryźlinach odwiedzili bardzo znamienici goście, wśród nich: starosta Powiatu Olsztyńskiego Mirosław Pampuch, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie Arkadiusz Paturej, sekretarz Gminy Stawiguda Ryszard Ziemba oraz przedstawicielka grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Rusi Wioletta Chomentowska. Spotkanie zostało przygotowane przez Biuro Koordynacji Promocji Powiatu Olsztyńskiego, którego przedstawiciele: Jacek Niedzwiecki kierownik oraz Magdalen Bujewicz – Mydlak także w nim uczestniczyli.

Dzieci miały okazję słuchać fragmentów powieści „W pustyni w puszczy”, czytanych przez przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, a także przedstawicielkę grona pedagogicznego, które, na co dzień zajmują się ich edukacją. Na odczytanie części przygód Stasia i Nel dała namówić się także dyrektor DdD w Gryźlinach, Jolanta Guszczanowska.

Wszyscy dorośli mimo tremy i występu przed bardzo wymagającym audytorium poradzili sobie doskonale i zachęcili młodzież do podjęcia wyzwania. Natalia Łopato i Wioletta Ruszczyńska – wychowanki Domu dla Dzieci zaprezentowały zebranym swoją interpretacje czytanego tekstu, zbierając ogromne brawa. Podążając za niosącymi słuchaczy do gorącej Afryki słowami powieści wychowanki Domu Emilia Piekarska, Żaneta Pucek i Izabela Sokolnicka przelały na płótna swoje wizje sienkiewiczowskiego utworu.

Po wysłuchaniu fragmentu powieści Sienkiewicza, dotyczącego spotkania uwięzionego słonia dzieci miały okazje wykazać się wiedzą na temat twórczości tego wybitnego, polskiego autora. Przygotowany przez Biuro Koordynacji Promocji Powiatu Olsztyńskiego i poprowadzony przez Magdalenę Bujewicz–Mydlak quiz, zaowocował wspaniałymi nagrodami, które sprawiły dzieciakom wiele radości.

Wspaniałą inicjatywą był także konkurs przygotowany osobiście przez starostę Mirosława Pampucha, a dotyczył on poetki, nauczycielki i działaczki warmińskiej Marii Zientary Malewskiej, której 120 rocznice urodzin niedawno świętowaliśmy, oraz biskupa warmińskiego – księcia poetów polskich hrabiego Ignacego Krasickiego. Chociaż pytania były trudne dzięki współpracy z opiekunami dzieci dobrze sobie poradziły i z radością przyjmowały wręczane osobiście przez starostę nagrody.

Nie były to jedyne atrakcje, jakie przygotowano dla podopiecznych DdD – ku ich wielkiemu zaskoczeniu na placu zabaw przed budynkiem czekał na nich siedemnastowieczny Sarmata, w tradycyjnym stroju i z szabelką u boku. W rolę tę wcielił się Marcin Gulczyński reprezentant Spółdzielni Socjalnej Żywa Historia zajmującej się rekonstrukcjami historycznymi.

Marcin nie tylko wprowadził dzieci w świat sarmackiej historii, ale także przeprowadził trening szermierki, a następnie z pomocą Dyrektora PCPR Olsztyn Arkadiusza, Patureja, który wcielił się w role sędziego przeprowadził turniej rycerski, którego zwycięzcą został wychowanek DdD Kamil Michalak. Na trening pod okiem mistrza szabli (pana Gulczyńskiego) zdecydowała się także Dyrektor DdD Jolanta Guszczanowska, która doskonale poradziła sobie we władaniu bronią.

To wrześniowe przedpołudnie na pewno na długo pozostanie w pamięci podopiecznych Domu dla Dzieci w Gryźlinach. Wpłynęła na to nie tylko obecność tak wielu wspaniałych gości, którzy poświecili swój czas aby przybliżyć im w ciekawy sposób literaturę kojarzona na co dzień z nudnymi lekturami szkolnymi. Była to także okazja do spędzenia czasu w wyjątkowy i niecodzienny sposób, pokazanie dzieciom jak doskonałym przyjacielem może być książka, która zabierze nas w świat fantazji, przygody i pozwoli oderwać się od problemów życia codziennego.

Izabela Danilewicz

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Izabelka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB