Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Masz firmę i planujesz urodzenie dziecka?

2014-09-11 10:45:41 (ost. akt: 2014-09-11 10:36:58)

Autor zdjęcia: Stock Free Images

Masz własną firmę i chciałabyś urodzić dziecko, ale obawiasz się czy możesz liczyć na zasiłek macierzyński? Nie martw się, wystarczy ubezpieczenie chorobowe.

Kobiety, które prowadzą własną firmę, zyskują prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy rodzą dziecko. Okres pobierania tego świadczenia reguluje Kodeks Pracy. Jeśli chodzi zaś o sam urlop, to wszystko zależy od decyzji mamy, która może w tym czasie pracować w swojej firmie bądź nie. Zasiłek macierzyński z ZUS otrzyma tak czy inaczej.

Co ważne, przysługuje on także kobiecie prowadzącej własną działalność gospodarczą, która przyjmuje dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej lub która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka. Nie dotyczy to jednak zawodowej rodziny zastępczej.

Jak to wygląda w praktyce?

W świetle przepisów, formalnie zasiłek otrzymują te osoby, które przed narodzinami dziecka (albo też przyjęciem dziecka na wychowanie) wpłacały do ZUS składki na ubezpieczenie chorobowe. Dla przedsiębiorców nie jest to obowiązkowa składka, więc jeśli nie była ona opłacana – niestety – zasiłek macierzyński im nie przysługuje.

Jak oblicza się wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Podstawa wymiaru zasiłku to przeciętny miesięczny przychód osiągnięty przez daną osobę w okresie 12 miesięcy przed zaistnieniem prawa do zasiłku. - Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru za okresy tzw. podstawowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a jeśli kobieta zdecyduje się także na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego, ZUS nalicza na czas tego drugiego urlopu zasiłek w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru – tłumaczy Jolanta Gnoza, dyrektor Tax Care w Olsztynie.

Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Trzeba zgłosić się do ZUS, dostarczając stosowny wniosek i zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (jeśli zgłaszamy będąc jeszcze w ciąży) lub przedstawić już odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli załatwiamy tę sprawę po porodzie).

Do tego dołączamy zaświadczenie płatnika składek ZUS. Jeśli przedsiębiorcza mama ma zamiar pobierać zasiłek także po okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego (czyli w okresie dodatkowego macierzyńskiego oraz w okresie urlopu rodzicielskiego), przed datą ich rozpoczęcia musi ona ponownie złożyć zestaw w/w dokumentów.

- W przypadku ubiegania się o zasiłek w trakcie okresu odpowiadającego urlopowi rodzicielskiemu, trzeba dodatkowo złożyć oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie pobierał pieniędzy z zasiłku rodzicielskiego, ewentualnie przez jaki czas zamierza z niego korzystać – podsumowuje Jolanta Gnoza.

Kiedy pierwsza wypłata?

Wypłacanie zasiłku macierzyńskiego rozpocznie się najpóźniej 30 dni po przedłożeniu w ZUS ostatniego z wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, termin ten będzie liczony od dnia opłacenia składki.

Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest wypłacany przez:

• 20 tyg. - w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
• 31 tyg. - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
• 33 tyg. - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
• 35 tyg. - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
• 37 tyg. - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wypłacany przez:

• 6 tyg. - w przypadku urodzenia albo przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
• 8 tyg. - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka,
• 3 tyg. - przypadku korzystania z uprawnień do minimalnego wymiaru urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego jest wypłacany przez 26 tyg.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: grupabrm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. duzo tresci #1484349 | 178.182.*.* 14 wrz 2014 00:06

    Malo wskazowek jak chapnac konkretne zlotowki z ZuS

    ! - + odpowiedz na ten komentarz