Quantcast

Czwartek, 6 maja 2021. Imieniny Beniny, Filipa, Judyty

Odnaleźć na nowo

2014-10-02 08:52:20 (ost. akt: 2014-10-02 09:03:19)
Pomnik Stanisława Antoniego Szczuki odsłonięty w Szczuczynie 18 maja 2014 roku. Dzieło artysty rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego.

Pomnik Stanisława Antoniego Szczuki odsłonięty w Szczuczynie 18 maja 2014 roku. Dzieło artysty rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego.

Autor zdjęcia: Wiesław Chiliński

Zaledwie cztery kilometry od południowo – wschodniej granicy województwa Warmińsko – Mazurskiego leży, w województwie Podlaskim, niewielkie miasteczko Szczuczyn. Założył je, na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego wydanego w Żółkwi w 1692r., Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski.

W 1866r. miasteczko to stało się stolicą powiatu i sprawowało tę rolę aż do czasów I wojny światowej, tj. do momentu gdy siedzibę władz powiatowych okupant niemiecki przeniósł do szybciej rozwijającego się miasta Grajewa. Szczuczyn przygasł w swoim rozwoju na długie lata, choć sama nazwa powiatu szczuczyńskiego przetrwała aż do 1948r. kiedy to zmieniono ją na powiat grajewski.

Dziś w tym miasteczku żyje ok. 3,5 tysiąca mieszkańców i widać, jak w ostatnich latach pięknieje ono niemal z dnia na dzień. Dzieje się to m.in. za sprawą inicjatyw grupy osób, na czele z władzami samorządowymi, dostrzegających, że istnieje szansa by w obecnych warunkach wykorzystać ją wybijając wysoko zarówno sprawy gospodarcze, jak i kwestie dziedzictwa historyczno – kulturowego. To ostatnie ma niezwykłe znaczenie dla budowania dumy z przynależności do swojej „Małej Ojczyzny”. Niech o tym zaświadczą niektóre z działań podejmowanych w 2014r.

W maju Szczuczyn fetował odsłonięcie pomnika Stanisława Antoniego Szczuki. Trzeba było z górą 300 lat od jego śmierci, by dostrzec potrzebę właśnie takiego uhonorowania ojca miasta, spoczywającego wraz z dwojgiem swoich dzieci w krypcie miejscowego kościoła, doradcy królów, marszałka Sejmu, krzewiciela oświaty, człowieka miłującego Ojczyznę i współfundatora po Wiktorii Wiedeńskiej wotum dziękczynnego ślubowanego przez Króla Jana Sobieskiego w postaci tego właśnie kościoła.

W czerwcu Biblioteka Miejska zapraszała na otwarcie wystawy „Ciekawostki z przeszłości – wspomnienia i pamiątki naszych dziadków”. Materiały zgromadzone przez uczniów miejscowych szkół pod kierunkiem pracowników Biblioteki zostały zawarte w specjalnej publikacji. Cały projekt został sfinansowany przez „Polsko – Amerykańską Fundację Wolności” i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

We wrześniu zaś odbyła się konferencja naukowa poświęcona "Tajemnicom szczuczyńskich krypt". Była to już druga konferencja o tej tematyce. Tym razem prezentowano bardzo ciekawe wyniki badań archeologicznych dotyczące pochówków dziecięcych, w tym dzieci Stanisława Antoniego Szczuki.

Organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Stowarzyszenie "Nasz Szczuczyn", Grajewska Izba Historyczna, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Urząd Miasta i Gminy Szczuczyn, Parafia p.w. NMP w Szczuczynie i Instytut Archeologii UMK w Toruniu.

Konferencja odbywała się w miejscowym kościele przy wypełnionych ławach. Towarzyszyła jej symboliczna, ale ogromnie frapująca wystawa zrekonstruowanych katafalków i niektórych dziecięcych strojów pogrzebowych sprzed 300 lat. Całość uświetnił występ Septetu filharmoników łomżyńskich z towarzyszeniem sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej. Dobra muzyka uznawana jest za sacrum i dlatego tak pięknie zabrzmiała ona w tym miejscu.

Po konferencji można było zejść do krypty, w której spoczywa m.in. Stanisław Antoni Szczuka. Jednym słowem było to wielce interesujące wydarzenie, w którym mogłem uczestniczyć dzięki zaproszeniu przesłanemu przez pana Janusza Siemiona – kierownika Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie i zarazem Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”.

Niedaleko Szczuczyna są moje rodzinne strony i dlatego płyną ode mnie ciepłe uczucia do tego Miasta i do ludzi, którzy mocno zaangażowani w przywracanie Szczuczynowi należnego mu miejsca na mapie historycznej Polski znajdują czas na podtrzymywanie kontaktów z ludźmi postronnymi, m.in. z moją skromną osobą, mieszkańcem Olsztyna, interesującym się historią Ziemi Wiskiej.

Za to im z całego serca dziękuję i pragnę zwrócić szerszej społeczności uwagę, tu za pośrednictwem Gazety Olsztyńskiej, na to co robią. Ich działania są po prostu bezcenne, wskrzeszają historię Miasta, Regionu i ludzi, przybliżają ją kolejnym pokoleniom, wzbogacają wiedzę i treści edukacyjne, budują siłę indywidualną i zbiorową człowieczeństwa, integrują lokalną społeczność, potęgują ścisłe powiązanie obywatela i jego „Małej Ojczyzny”, a przez wspólny trud stwarzają szansę na jej rozwój i pomyślność.

Tego im z całego serca życzę.

Wiesław Chiliński

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB