Quantcast

Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Dni Edukacji J-ELITY w Olsztynie - relacja

2014-10-14 14:20:59 (ost. akt: 2014-10-14 14:20:00)

Autor zdjęcia: Mariusz Olchowy

11-ego października 2014 w Awangardzie 2 w Olsztynie miało miejsce spotkanie z okazji Dni Edukacji J-elity pod hasłem: "Dostępność leczenia biologicznego w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniu jelita".

Honorowym gościem spotkania była Podsekretarz Stanu Pani Urszula Pasławska. Pani Podsekretarz wspiera stowarzyszenie J-elita w rozpowszechnianiu wiedzy wśród osób chorych, ich rodzin, nauczycieli, personelu medycznego oraz wszystkich zainteresowanych tematem jak żyć z chorobą Crohna i jej podobnymi.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu ,, Współczesna strategia leczenia NZJ’’ dr n.med. T. Arłukowicza konsultanta wojewódzkiego z zakresu gastroenterologii w Olsztynie.

Współczesna filozofia prowadzenia diagnostyki i leczenia osób chorych na NZJ opiera się na:
- stałych szkoleniach kadry medycznej, wczesnym wykrywaniu choroby jeszcze przed wystąpieniem powikłań ( zwężeń, przetok), stosowania badań diagnostycznych ( badanie poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego), ścisłe i stałe monitorowanie chorego oraz regularne badania, a także wykrywanie powikłań i działania niepożądanych leków, kontakt na drodze chory (pacjent- rodzic dziecka, dorosły), a lekarz, co ma znaczenie dla przebiegu choroby.

Po wykładzie dr T. Arłukowicza odbył się panel dyskusyjny. Chorzy zadawali pytania. Następnie wykład wygłosił lek. med. A. Daukszewicz - gastrolog o ogromnej wiedzy na temat NZJ. Wykład nawiązywał do poprzedniego z ukierunkowaniem na:
- leczenie dopasowane do potrzeb chorego, wczesne wprowadzenie leczenia immunomodulacyjnego i biologicznego, prawidłowe żywienie, szczepienia, ograniczenie leczenia operacyjnego, opiece wyspecjalizowanej (personel medyczny, dietetyk, psycholog), tworzenie grup wsparcia krajowych i międzynarodowych.

W czasie przerwy dla urozmaicenia spotkania wystąpiły dzieci z Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dywitach pod opieką nauczycieli A. Kuźniak, D. Obijalskiej, P. Panasiuka oraz dyrektora szkoły Janusza Cieplińskiego. Koncert w wykonaniu młodych, zdolnych muzyków spotkał się z dużym uznaniem o czym świadczyły liczne brawa.

Podczas trwania konferencji rodzice mogli skorzystać z opieki nad dziećmi, którą prowadziła Pani Beata Sowińska - Akinis, wolontariusze Adriana Jakowicka i Jakub Olchowy.

Kolejnym punktem programu były wykłady Pani mgr farmacji Agnieszki Łukian - dyrektor Apteki Arnika w Biskupcu ,, Suplementy diety, a choroby żołądka’’, a także psycholog Pani Sylwii Foks ,, Emocje i uczucia oraz sposoby radzenia sobie z nimi’’.
Nie zabrakło również informacji na temat działalności stowarzyszenia ,,J-elita’’, o której mówiła prezes Agnieszka Gołębiewska.

Dni Edukacji zostały przygotowane na najwyższym poziomie przez v-ce prezesa oddziału warm.- maz. J-elity Marzenę Olchowy oraz sekretarza stowarzyszenia Panią Beatę Matuszewską pracownika Urzędu Marszałkowskiego.

Sponsorami byli: Nestle, Abbvie, Apteka Arnika. W trakcie konferencji był również czas na poczęstunek, nawiązanie nowych kontaktów i zapoznanie się z materiałami J-elity.

Dziękujemy wszystkim za ciekawie i sympatycznie spędzony czas, miłą i ciepłą atmosferę oraz przybycie. Miejmy nadzieję, że czas spędzony z J-elitą wniósł wiele, dał do zrozumienia jak wiele potrzeba motywacji, systematyczności w przyjmowaniu leków, a także, że bez współpracy z najbliższym otoczeniem trudno jest sobie radzić z chorobą.


Mariusz Olchowy

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Maniek

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB