Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Handlujesz? Nie zapomnij o opłacie handlowej!

2014-10-23 09:01:27 (ost. akt: 2014-10-23 09:05:24)

Autor zdjęcia: Marta Modzelewska

Biznes typu „food truck”, handel ubraniami w przejściu podziemnym czy sprzedaż kwiatów na ruchliwym chodniku wymagają uiszczenia opłaty targowej. Zgodnie z przepisami opłata ta dotyczy osób, które handlują zarówno na bazarach, halach targowych, chodnikach, jak i w przejściach podziemnych.

Jak należy interpretować pojęcie sprzedaży i targowiska? Zgodnie z definicją, targowisko to każde miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż, przy czym za prowadzenie sprzedaży uznaje się już samo wystawienie towaru oznaczonego ceną, a nie tylko sfinalizowane transakcje.

- Z racji, iż definicja targowiska jest bardzo szeroka, pobieranie opłat targowych na rzecz gminy jest możliwe wszędzie tam, gdzie prowadzony jest handel, bez względu na miejsce jego prowadzenia, tego kto jest właścicielem targowiska i czy jest ono prowadzone na podstawie stosownej koncesji i w miejscu do tego przeznaczonym – tłumaczy Jolanta Gnoza, dyrektor olsztyńskiego oddziału Tax Care.
Kto powinien uiścić opłatę targową?

Opłata za handel na targowisku obowiązuje zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne, które osobowości prawnej nie posiadają. Dodatkowo pobierana jest niezależnie od innych należności, co do których obowiązują odrębne przepisy (np. opłata za usługi świadczone przez właściciela targowiska lub korzystanie z dostępnych na targowisku urządzeń). Jednym zdaniem, obowiązek podatkowy w zakresie opłaty targowej dotyczy wszystkich podmiotów sprzedających we wszelkich miejscach, również targowiskach prywatnych.

- Opłata targowa ma charakter lokalny, a upoważnienie do jej poboru posiadają: prezydent miasta, burmistrz bądź wójt, właściwi dla miejsca, w którym znajduje się dane targowisko. Ustalenie w drodze uchwały zasad poboru, terminów płatności oraz wysokości stawki należy natomiast do rady gminy. Jest ona jednak ograniczona poprzez ustawę o opłatach i podatkach lokalnych, która mówi, że stawka opłaty targowej w roku 2014 r. nie może przekroczyć 764,62 zł dziennie, a w 2015 r. - 767,68 zł – tłumaczy Jolanta Gnoza.

Opłata targowa może być pobierana w każdym miejscu, w którym prowadzony jest handel, w tym w budynkach lub ich częściach, które w rozumieniu rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.) są halami używanymi do targów, aukcji i wystaw, przy założeniu, że osoby dokonujące w tych miejscach sprzedaży nie są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowisku.

Ustawodawca przewiduje jednak pewien drobny wyjątek od reguły. Zwolnieni z tej opłaty są płatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach, takimi jak grunt czy budowla. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku najemców nieruchomości, w której sprzedaż jest prowadzona. Jeśli najemca prowadzący sprzedaży na targowisku nie jest jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości, będzie miał obowiązek uiszczenia opłaty targowej.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: grupabrm

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #1518954 | 178.235.*.* 23 paź 2014 22:43

    Czy wystawienie kartki za szybą auta o treści: Sprzedam, rok prod ..., cena ...., tel ... podlega pod opłatę handlową ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. niehandlarz #1518207 | 82.160.*.* 23 paź 2014 12:09

    Artykuł dotyczący bardzo małej grupki ludzi parających się dorywczo handelkiem. A w sumie to i tak nie jest podstawą ich działalności. A bardzo wątpię czy ludzie parający się tą działalnością korzystają z internetu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz