Sobota, 20 stycznia 2018. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

"Wieczni studenci" kupują naklejki na legitymacje. Grozi im do 6 lat

2014-10-23 14:20:05 (ost. akt: 2014-10-23 18:01:57)

Autor zdjęcia: wikipedia.pl

Kolekcje monet, znaczków, dopalaczy a teraz naklejek na legitymacje studenckie? Jedna z naszych czytelniczek zwróciła uwagę na stronę internetową firmy sprzedającej hologramy ELS, czyli naklejki na legitymacje studenckie. Jednak firma ta sprzedaje je jako przedmioty kolekcjonerskie. Czy jest to legalne?

Wielu absolwentów szkół wyższych zwleka z odbiorem dyplomu, żeby jak najdłużej mieć legitymację studencką i korzystać z przysługujących im z tego tytułu zniżek. Niektórzy tak bardzo nie chcą się rozstawać z przywilejami, że wybierają dodatkowy kierunek studiów tylko dla legitymacji. Czasami zdarza się nawet, że oszukują dziekanat, że dokument ten zgubili i wtedy mogą przedłużać jego ważność właśnie za pomocą kupowanych na czarno hologramów ELS.

Ale jeśli firma sprzedająca naklejki legitymacyjne podaje, że są to przedmioty kolekcjonerskie, czy jest to nielegalne? W końcu dopalacze też są sprzedawane jako "eksponaty" kolekcjonerskie.

— Trudno jest jednoznacznie określić, czy ten proceder jest nielegalny, bo nie wiadomo, czy hologram ten został skradziony, czy podrobiony i czy narusza on tym samym prawo autorskie lub jakiekolwiek przepisy administracyjne. Poza tym trudno jest udowodnić sprzedającemu, że w momencie sprzedaży ma świadomość, że kupujący wykorzysta ten przedmiot w celach innych niż kolekcjonerskie, co w tym przypadku oznacza przedłużenie okresu ważności legitymacji — mówi Szymon Topa, radca prawny.

— Wystarczy, że ktoś tylko przerobi i posiada taki dokument, w tym przypadku doklei kupioną naklejkę lub użyje tej podróbki w celu osiągnięcia korzyści np. uzyskania zniżki przy zakupie biletu, może podlegać karze wiezienia od 6 miesięcy do 5 lat — mówi Krzysztof Bisior z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy jest to legalne? Dlaczego ludzie młodzi kupują takie hologramy i decydują się na takie postępowanie, które bądź co bądź, jest niezgodne z prawem? Zapraszamy do dyskusji w sekcji komentarzy pod artykułem.

AN
zobacz informacje z ostatnich 24h

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przeciez takich stron jest duuuuzo... #2313236 | 83.20.*.* 24 sie 2017 10:18

  po wpisaniu hologramy kolekcjonerskie pokazuje sie conajmniej kilka stron www.hologramy-kolekcjonerskie.com www.hologramy-els.com www.kolekcjoner skie-hologramy.pl czy ktos cos z tym moze zrobic? czy sie nie da?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tissol #1965172 | 192.166.*.* 31 mar 2016 16:05

   Jeśli pozwolimy sprzedawać znaczki na legitymacje, to wiadomo że później nikt nie będzie w stanie wykryć, czy ktoś je kupił czy normalnie dostał w dziekanacie. ALE jeśli ta firma posiada takie naklejki no to chyba nie posiada ich z legalnych źródeł. Wystarczy wprowadzić przepis, że student nie może nikomu oddawać ani sprzedawać swoich naklejek, i wtedy każdą taką firmę można przymknąć nie za to, że sprzedaje naklejki w nielegalnych celach, tylko za to, że pozyskała je z nielegalnych źródeł.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. adrianprawie absoolwent #1719322 | 77.254.*.* 22 kwi 2015 13:54

    Rok temu skonczylem studia... przez pierwszy rok nie moglem znalezc roobty, a kasy w moim budzecie brak, a wszystkie koszty transportu pkp, mpk o 100% w gore... nie dziwie sie ze ludzie kombinuja! moim zdaniem, absolwent ktory ukonczyl studia i obronil mgr w terminie powinien w ramach nagrody miec jeszcze z pol roku znizki!

    Ocena komentarza: warty uwagi (62) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. plat #1520403 | 151.248.*.* 25 paź 2014 11:19

    Jakoś sądy nie mają problemów z udowodnieniem że sprzedający olej opałowy ma świadomość że nabywca wykorzysta go nie jako opał a paliwo do pojazdu. A tu będzie problem? Niektórzy sprzedawcy oleju opałowego poszli siedzieć - choć oczywiście, skąd mogli wiedzieć, co zrobi nabywca. Ot, polskie prawo i polskie sądy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. "Teraz jest wojna..... #1519396 | 89.228.*.* 24 paź 2014 12:37

    ......Kto kombinuje, ten żyje!"

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (10)