Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zapłonęły świeczki dla Warmiaków w Orzechowie

2014-11-02 16:21:23 (ost. akt: 2014-11-02 16:14:41)

Autor zdjęcia: Iwona Łaźniewska

Tydzień temu, dzięki przeprowadzonej akcji społecznej, stara część zaniedbanego cmentarza w Orzechowie ukazała setki grobów. Wczoraj na tych odsłoniętych grobach zapłonęły znicze.

Tak dawno nie było ty tylu zniczy… – mówią Ci, którzy co roku odwiedzają cmentarz parafialny w Orzechowie – nie wiedzieliśmy, że tak wielu ludzi tu spoczywa…

Obok czynnego cmentarza przykościelnego nekropolię orzechowską tworzą też stare, w większości nie będące już pod niczyją opieką groby. Pozostały namacalną pamiątką po społeczności Warmiaków, która tu żyła przed wojną i w latach powojennych, zanim została zmuszona do opuszczenia wsi Orzechowo w związku z wysiedlaniem w trakcie tworzenia Imperium Łańskiego.

Gospodarstwa zrównano z ziemią, rodziny zmuszono do wyjazdu. Choć tutejsi Warmiacy nigdy nie byli Niemcami, komunistyczne władze doprowadziły przymusem do ich emigracji za zachodnią granicę. Opuszczone groby od lat niszczały, kamienne płyty przechylały się ku ziemi, drewniane krzyże murszały, tablice z nazwiskami płowiały lub pękały od mrozu.

Czasem ktoś z mieszkańców sąsiednich wsi przyjeżdżający na groby swych bliskich oczyścił jakąś kwaterę obok, jednak dopiero w zeszłą sobotę odbyła się pierwsza większa, zainicjowana przez ks. proboszcza Andrzeja Wiśniewskiego z Plusek akcja porządkowania starej części cmentarza.

Relacjonowałam ją na łamach portalu olsztynska24.pl kilka dni temu. Wraz z grupą osób od kilku lat opiekujących się opuszczonym Orzechowem, zbierających się wokół zapaleńców i miłośników tego miejsca i kultury warmińskiej - Tomasza Brzozowskiego i Piotra Różańskiego oraz z grupą mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zareagowali na apel ks. Andrzeja porządkowaliśmy stare groby.

Cmentarz pojaśniał, Po wycięciu chaszczy, zgrabieniu wieloletnich warstw liści i łamanych wiatrem gałęzi naszym oczom ukazały się równe rzędy kwater. Czasem były to odkopane i postawione tablice nagrobne, a czasem tylko wzniesienie nad ziemią i resztki wrastających w korzenie zmurszałych krzyży.


Na nasz apel, jaki popłynął za pośrednictwem Gazety Olsztyńskiej oraz z ambony w kościołach w Pluskach i Orzechowie – aby na oczyszczonym cmentarzu zapłonęło choć jedno światełko na każdym grobie – odpowiedziało bardzo wiele osób. Dzięki wycięciu krzewów i wysokich suchych chwastów, po raz pierwszy od wielu lat procesja po mszy w kościele w Orzechowie w dniu Wszystkich Świętych mogła przejść nie tylko wśród grobów nowej części cmentarza, ale także dalej – do starych, oczyszczonych i przyozdobionych gałązkami świerków grobów.

Wiosną zakwitną na tych grobach tysiące kwiatków: cebulice, barwinki, żonkile, krokusy, przebiśniegi – planuje Izabela Różańska - ogrodnik, architekt krajobrazu. – Marzymy, aby ten cmentarz będący pamiątką po tutejszych rodzinach, wspomnieniem trudnej historii tej ziemi trwał i przemawiał do kolejnych pokoleń. Już dziś zapraszamy na akcję sadzenia na grobach cebulek. A może uda nam się namówić którąś okoliczną szkołę, aby przy okazji wspólnego sadzenia kwiatów na grobach Warmiaków odbyła się lekcja historii lub religii – rozmyśla Iza Różańska.

Wszyscy potrzebujemy odnaleźć swoje korzenie i choć trudno nam się czasem do tego przyznać otwarcie, to takie drobne wspólne działania, niewielkie przejawy lokalnego patriotyzmu czynią z nas i naszych dzieci nowe pokolenie Warmiaków – niezależnie czy mamy tu swych przodków, czy też życie przywiało nas na Warmię z innych powodów.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Myslinieuczesane

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jiz #1530791 | 79.191.*.* 2 lis 2014 20:44

    Jak to "nie byli Niemcami"??? A przepraszam kim? Dlaczego wyjechali do RFN a nie do Warszawy, Szwecji albo Francji? Dlaczego jak ich spotykam w Westfalii to rozmawiają po niemiecku? Byli mieszkańcami południowych Prus Wschodnich, część z nich się czuła Polakami a część Niemcami. Czy tak trudno przyjezdnym to zrozumieć??

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)