Quantcast

Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Przybyli ułani pod okienko - uczniowie z Olsztynka uczyli się patriotyzmu

2014-11-11 20:11:00 (ost. akt: 2014-11-12 15:25:46)

Autor zdjęcia: Izabela Danilewicz

Współczesna młodzież nie często ma okazję publicznie zamanifestować swój patriotyzm. Wielu z nich nie czuje takiej potrzeby - żyją beztrosko, z dnia na dzień w wolnym kraju, a wiadomości o wojnie, powstańcach czy zaborach to dla nich legendy opowiadane przez starych ludzi.

Postawę obojętności i braku zainteresowania historią własnego kraju często kształtują w świadomości młodych ludzi dorośli, stosując tak popularne dzisiaj bezstresowe wychowanie i unikanie trudnych tematów. Na szczęście są także pedagodzy, którzy wbrew ogólnemu trendowi społecznemu podejmują wyzwanie wykształcenia przyszłych patriotów.

W dniu 6 listopada w Szkole Podstawowej w Olsztynku odbyło się Rodzinne śpiewanie piosenek patriotycznych. Ta niezwykła inicjatywa wychowawczyń klas II: pani Katarzyny Haci, pani Ewy Wronki, pani Grażyny Figielskiej, nauczyciela muzyki pana Macieja Hacia oraz pani Jolanty Witkowskiej logopedy pod patronatem Dyrekcji szkoły już po raz drugi przyciągnęła spore grono lokalnych patriotów.

Zadaniem nadrzędnym, jakie postawili sobie organizatorzy było odczarowanie pojęcia patriotyzm i pokazanie młodym ludziom, że nie musi ono kojarzyć się tylko z patetycznymi akademiami czy nudnymi uroczystościami szkolnymi.

Dzieci wspólnie z panią Dyrektor Beatą Bukowską, wicedyrektor Marią Sawczuk i wicedyrektor Elżbietą Łoniewską, przedstawicielami lokalnych władz oraz przybyłymi rodzinami nie tylko poznawali fakty z historii Polski, ale także mieli okazję wspólnie odśpiewać znane z naszej historii pieśni m.in. Bartoszu, Bartoszu; Przybyli ułani pod okienko czy Pierwsza kadrowa.

Uczniowie klas II a, c i d mimo młodego wieku z wielkim przejęciem i należytą powagą recytowali wiersze poświęcone tematyce patriotycznej. Obserwując swoich bliskich i opiekunów stojących na baczność podczas śpiewania Hymnu czy nie mniej znanej Roty uczyli się w praktyce jak należy okazywać szacunek symbolom narodowym.

To spotkanie przywołało dawne tradycje rodzinne, dziś już tak rzadko kultywowane: wspólne spędzanie wolnego czasu, poznawanie historii własnego kraju z ust seniorów rodziny, czy w końcu rodzinne śpiewanie. Są to takie elementy życia rodzinnego, które dziś zaniedbujemy w pogoni za finansowym dobrobytem czy rozwojem własnej kariery, dlatego dobrze, że są jeszcze nauczyciele z pasją.

W miłej, rodzinnej atmosferze uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynku mieli okazję poznać tak trudne pojęcia jak historia, patriotyzm, Ojczyzna i jak sądzę wielu z nich może w przyszłości chcieć pogłębić swoja wiedzę na temat chlubnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju.

Warto też przy tej okazji wspomnieć, że w roku ubiegłym organizatorzy przy okazji patriotycznego śpiewania zapoznali uczniów z tematem, który nadal wzbudza wiele kontrowersji – Żołnierze Wyklęci. Została zaprezentowana postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, jego dokonania i niezwykle bohaterska postawa. W tym roku także towarzyszył On uczestnikom spotkania, na przygotowanej na tę okoliczność gazetce ściennej, skąd patrzył z dumą na młodych patriotów.

Dzięki takim spotkaniom jak to w Szkole w Olsztynku można oczekiwać, że nasza młodzież będzie mądra, patriotyczna i pełna szacunku dla starszych. To dobrze, że są osoby takie jak pracujący w niej Dyrekcja i pedagodzy, którzy stawiają przed swoimi uczniami trudne wyzwania i podnoszą im poprzeczkę.

Myślę, że taka postawa grona pedagogicznego połączona ze współpracą szkoły i rodziny może zaowocować nowymi tak szlachetnymi i godnymi podziwu bohaterami jak na przykład Rotmistrz Pilecki. Z niecierpliwością oczekuje przyszłorocznego spotkania.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Izabelka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB