Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Idzie zima. Jak zabezpieczysz swój basen?

2014-11-19 14:50:04 (ost. akt: 2014-11-19 14:47:43)

Autor zdjęcia: Janusz Mroczkowski

Jesień jest ostatnim momentem, by dobrze przygotować swój basen do zimy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by już za kilka miesięcy bez większego wysiłku móc powrócić do korzystania z uroków prywatnych akwenów.

Coraz krótsze dni, coraz niższe temperatury i wreszcie coraz częściej występujące opady, to w przypadku odkrytych basenów niewątpliwe oznaki zakończenia sezonu kąpielowego. W okresie tym powinniśmy się więc skupić przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu naszych obiektów przed zbliżającą się wielkimi krokami zimą. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Woda zostaje w basenie

- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by z naszego basenu, niezależnie od tego, z czego został on wykonany, nie spuszczać całej wody. W celu zabezpieczenia konstrukcji obiektu przed uszkodzeniami, siły zamarzającej ziemi oddziałujące na ściany zewnętrzne powinny być bowiem równoważone siłą zamarzającej cieczy – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden.

Poza tym przygotowania do zimy warto zacząć od wyregulowania pH i ponownej, szokowej dezynfekcji wody, którą następnie należy przefiltrować. Dobrym pomysłem będzie także dodanie środka chemicznego, który zapobiegnie powstawaniu silnych zabrudzeń oraz powstrzyma rozwój alg i glonów.

- Kluczem do skutecznego działania preparatów tego typu jest ich prawidłowe wymieszanie. Rozcieńczony środek należy zatem wlewać w kilku różnych miejscach, a następnie przepompować wodę pomijając filtrowanie – dodaje ekspert.

Pamiętajmy o zimowych opadach

Jak wspominaliśmy na wstępie, przed zimą nie opróżniamy całkowicie akwenu. Poziom wody powinien jednak być nieco niższy, niż w trakcie sezonu.

W przypadku obiektów pozbawionych osłony musimy się bowiem liczyć z konsekwencjami obfitych opadów, należy zatem zadbać o to, by tafla wody znajdowała się około 20 cm poniżej wlotu skimmera, wszelkich dysz czy urządzeń zamontowanych w basenie.

Ochrona przed działaniem lodu i zabrudzeniami

Kolejnym krokiem będzie spuszczenie wody z instalacji filtrującej i grzewczej oraz zakręcenie zaworów. Dodatkowo, w tym momencie ściany warto zabezpieczyć przed uszkodzeniami powodowanymi rozszerzającym się lodem.

- W tym celu do akwenu wrzucamy kilka plastikowych lub styropianowych przedmiotów (jak np. przeręble do oczek wodnych), które wchłoną część nacisku wytwarzanego przez lód. Pamiętajmy, by nie umieszczać ich w jednym miejscu, a zwyczajnie rozłożyć po całej powierzchni – podpowiada Marek Ignatowicz.

Basen warto też przykryć pianką lub folią ochronną, dzięki czemu wiosną nie będziemy musieli wyławiać z wody spadających liści czy innych tego typu zanieczyszczeń.

A już na wiosnę…

Rzetelne wykonanie wszystkich powyższych czynności niemal gwarantuje nam odpowiednie przygotowanie akwenu do zimy.

- A gdy będzie się ona zbliżała do końca, w okolicach marca, kiedy na ogół mamy już do czynienia z dodatnimi temperaturami, po raz kolejny sprawdzamy jakość wody i jej pH. W tym momencie możemy także ponownie dodać środek zapobiegający rozwojowi glonów i alg oraz zdezynfekować ciecz szokową metodą chlorową – dodaje na koniec przedstawiciel firmy Garden.

Nie pozostanie nam wtedy już nic innego, jak podgrzać wodę i… rozpocząć kolejny sezon kąpielowy.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Opublikowani

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #1562336 | 213.73.*.* 20 lis 2014 07:40

    no tak, bo wszyscy są w Polsce tak bogaci że na zime martwią się jak zabezpieczyć basen a nie o to co do garnka włożyć.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz