Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Nim przyjdzie zima, sprawdź akumulator w swoim aucie

2014-11-24 11:51:00 (ost. akt: 2014-11-25 08:58:38)

Autor zdjęcia: Janusz Mroczkowski

Wraz z nadejściem zimy, na wierzch zaczynają wychodzić wszystkie usterki i mankamenty naszego auta. Dlatego warto już teraz, zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednym z elementów, które mogą dać się we znaki jest akumulator...

Obecny okres warto więc poświęcić na odpowiednie przygotowanie swojego samochodu, a jednym z elementów, o który należy zadbać, jest akumulator.

Dziś, w większości pojazdów montowane są tzw. akumulatory bezobsługowe. Nazwa w tym wypadku może być jednak myląca, bowiem wbrew pozorom nie oznacza ona, że możemy całkowicie zapomnieć o źródle prądu w naszym aucie.

By cieszyć się jego długą i bezproblemową pracą, raz na jakiś czas powinniśmy zajrzeć pod maskę lub też udać się do serwisu i sprawdzić, czy w naszym wypadku wszystko jest w porządku. Najlepszym czasem na tego typu kontrolę będzie właśnie jesień.

Zimowe usterki

- Usterki, które do tej pory mogliśmy ignorować, zimą prawdopodobnie szybko dadzą nam się we znaki. Zanim więc doświadczymy nagłych spadków temperatury, dobrze byłoby usunąć wszystkie mankamenty naszych samochodów – wyjaśnia Grzegorz Król, kierownik serwisu w Centrum Motoryzacyjnym Martom.

I dodaje: - Jednym z elementów, o który szczególnie warto zadbać, jest właśnie akumulator. Zatem by pewnego grudniowego lub styczniowego poranka uniknąć przykrej niespodzianki w postaci unieruchomionego auta, warto poświęcić mu odrobinę uwagi.

W praktyce bowiem, gdy słupek rtęci wskazuje np. -15 stopni Celsjusza, sprawność akumulatora może spać nawet aż o 70%, co przy niezauważonych wcześniej problemach z naładowaniem może skutecznie pokrzyżować nam plany podróży.

Sprawdź poziom naładowania

By zminimalizować ryzyko wystąpienia kłopotów z odpaleniem samochodu warto przyswoić sobie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim, kluczowym czynnikiem, od którego zależy stan naładowania akumulatora, jest nasz styl jazdy.

- Do uruchomienia pojazdu potrzebna jest określona ilość prądu pobierana przez rozrusznik. Później, w trakcie podróży, strata ta powinna zostać zniwelowana. Jeśli jednak poruszamy się wyłącznie na krótkich dystansach, alternator nie zdąży „zwrócić” energii, która została zużyta i pojawia się niedoładowanie – opisuje ekspert Grupy Martom.

Zatem jeśli jeździmy głównie po mieście, pokonując niewielkie odległości, po pewnym czasie możemy odczuć, iż uruchamianie naszego auta trwa wyraźnie dłużej, niż do tej pory. Prawdopodobnie będzie to pierwsza oznaka omawianego problemu.

W takiej sytuacji warto udać się do serwisu, podłączyć akumulator do specjalnego urządzenia komputerowego i sprawdzić oraz w razie potrzeby doładować. Z cała pewnością nie powinniśmy zwlekać z tym do ostatniej chwili – holowanie samochodu czy wymiana akumulatora przy dużym mrozie to doświadczenia, których chyba każdy kierowca wolałby uniknąć.

Dłużej na tym samym akumulatorze

- Na żywotność akumulatora w dużym stopniu wpływa także wyposażenie auta. Pamiętajmy, iż każdy dodatkowy element elektroniczny (jak np. systemy audio, podgrzewane fotele, elektryczne szyby czy lusterka) generuje dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza zimą – podpowiada Grzegorz Król.

Oprócz tego, źródło prądu w naszym samochodzie powinno być utrzymywane w czystości. Wszelkie wycieki i zabrudzenia usuwajmy więc na bieżąco. Dotyczy to zwłaszcza klem, na których po pewnym czasie może pojawiać się szary lub zielony nalot.

Czas na wymianę

Większość sprzedawanych obecnie akumulatorów posiada 2, a niekiedy nawet 3 lata gwarancji. Okres pełnej sprawności na ogół sięga znacznie dłużej – do około 5-6 lat. Po tym czasie mogą się jednak pojawiać pierwsze problemy z ładowaniem, co będzie uciążliwe właśnie zimą.

Jeśli uznamy, iż nadszedł czas na zakup nowego akumulatora, powinniśmy skupić się na zaleceniach producenta naszego auta:

- Pojemność czy moc rozruchowa w tym wypadku zależeć będzie bowiem od kilku czynników – m. in. rodzaju paliwa (diesel czy benzyna), wielkości pojazdu lub jego fabrycznego wyposażenia, więc aby nie popełnić błędu, należy po prostu zerknąć do instrukcji – zauważa na koniec kierownik serwisu.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Opublikowani

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB