Quantcast

Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

O swoją formę, można zadbać w bezpieczny sposób

2015-01-29 22:00:00 (ost. akt: 2015-02-02 09:58:09)

Autor zdjęcia: Janusz Mroczkowski

Najlepszym lekarstwem na wiele dolegliwości, jest ruch. Jednak rodzaj aktywności fizycznej na jaki się decydujemy, powinien być dobrze dobrany.

Pozwoli to wyciągnąć z nich maksimum korzyści, zmniejszając jednocześnie ryzyko kontuzji mięśniowych czy nadmiernego obciążenia układu krążenia. O co zatem powinniśmy zadbać, zanim zaczniemy uprawiać – choćby zupełnie amatorsko - dany sport?

Wielu z nas doszło zapewne ostatnio do podobnego wniosku: z tygodnia na tydzień coraz popularniejsze w Polsce staje się uprawianie sportów. Jogging, nordic walking, jazda na rowerze – to tylko kilka przykładów tego, co często możemy zaobserwować w pobliskich parkach i na ulicach.

Moda na aktywność fizyczną jest bez wątpienia dobrym zjawiskiem. Ważne jednak jest, by ruszać się „z głową”, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na wiele zagrożeń – takich, jak np. szybko pojawiające się kontuzje czy problemy z układem krążenia, dotykające zwykle wielu amatorów wysiłku fizycznego.

Jak zatem bezpiecznie zacząć swoją przygodę ze sportem?

Pierwszym krokiem bez wątpienia powinno być odchudzanie. Uprawianie sportów rzecz jasna ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów, ale przy dużej otyłości proces ten zacząć należy od prawidłowo zbilansowanej diety.

Zamiast więc np. od razu chwytać za kijki i rozpoczynać wielokilometrowy marsz, zastanówmy się, czy aby na pewno w naszym przypadku będzie to dobre rozwiązanie.

Jak bowiem wyjaśnia dr Sławomir Borowik z Białegostoku, połączenie zbyt wysokiej wagi i braku odpowiedniego przygotowania do wysiłku skutkować będzie jednym – kontuzjami czy występowaniem zespołów bólowych, przeciążeniowych lub ograniczających funkcje organizmu.

Następną kwestię stanowi właściwe przygotowanie do treningu. Nigdy nie powinniśmy „rzucać się na głęboką wodę” i zaczynać np. od intensywnego biegania.

- Jeśli do tej pory raczej stroniliśmy od sportu, w pierwszym etapie skupmy się na ćwiczeniach na terenie zamkniętym – w domu czy na siłowni. Optymalnie, by tę naszą aktywność planował i nadzorował odpowiednio wykwalifikowany instruktor - podpowiada lekarz.

Takie podejście pozwoli nam łatwiej zaadaptować organizm do pewnego wysiłku, do którego później będziemy mogli dodawać kolejne obciążenia. Dzięki temu unikniemy również ryzyka nadwyrężenia mięśni czy stawów.

- Po zredukowaniu wagi do odpowiedniego poziomu oraz przyzwyczajeniu naszego ciała do systematycznego wykonywania ćwiczeń, przyjdzie czas na nowe, poprawiające kondycję wyzwania – mówi dr Borowik.

Osoby, które jeszcze do niedawna zmagały się z otyłością, wcześniej jednak powinny sprawdzić wydolność swojego układu krążenia. W tym celu warto udać się do kardiologa, który na podstawie wyników badania EKG i wywiadu oceni, czy możemy już rozpocząć np. intensywne bieganie.

- Przy pozytywnej decyzji nie pozostanie nam nic innego, jak skompletować potrzebny sprzęt (rower, kijki do nordic walking czy buty do joggingu) i… rozpocząć treningi. Pamiętajmy, by zawsze były one poprzedzone rozgrzewką, która przygotuje nas na nadchodzący wysiłek - dodaje specjalista.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Opublikowani

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB