Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Niezbędnik Łowcy Burz

2015-02-01 22:14:00 (ost. akt: 2015-02-02 13:51:28)

Autor zdjęcia: sxc.hu archwium

Każdy, kto interesuje się chociaż troszkę meteorologią, a przede wszystkim burzami, powinien znać podstawę wiedzy meteo, aby móc bezpiecznie łowić zjawiska burzowe. Każdy łowca musi umieć odróżnić typ burzy. Musi wiedzieć co dana burza "przyniesie" i wiele innych rzeczy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć to zjawisko.

Jak wiemy sezon burzowy rozpoczyna się od 1 kwietnia i trwa do 30 września. W każdym miesiącu średnio w naszym województwie występuje do 15 burz dziennie (oprócz kwietnia). Rocznie na naszym terenie schodzi kilka słabych trąb powietrznych i jedna silniejsza EF 1. My jako Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz wiemy, że jeszcze większym zagrożeniem jest opad gradu.

Z roku na rok coraz lepiej, możemy obserwować i łowić zjawiska burzowe. Wiemy już, gdzie dokładnie burza wystąpi i w jakim kierunku się przemieszcza, a to wszystko dzięki radarom meteorologicznym, zdjęciom satelitarnym oraz detektorom wyładowań atmosferycznych. Niestety w naszym kraju nie ma specjalistycznego sprzętu, aby móc rozpatrywać i prognozować trąby powietrzne.

Raportowanie takich typów zjawisk jak grad, burze czy trąby powietrze są bardzo przydatne i mogą uratować wiele istnień. Łowca burz różni się od pozostałych osób. Dlaczego? Ponieważ zna symptomy burzy, rozpoznaje struktury burzowe, wie z jakich chmur będzie padał grad, a przede wszystkim wie, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach i niesie innym informację.

Niezbędnik Łowców Burz znajdziecie: tutaj.

Ekipa "Warmińsko-Mazurskich Łowców Burz"

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB