Quantcast

Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Niż, śnieg i lokalne burze

2015-02-08 20:00:00 (ost. akt: 2015-02-12 08:06:27)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz

W nocy z soboty na niedzielę nad naszym województwem przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, który ściągnął arktyczne powietrze z północy oraz doprowadził do rozwoju konwekcji. Niektóre z komórek wygenerowały kilka pojedynczych wyładowań. W dniu dzisiejszym w dalszym ciągu należy spodziewać się przelotnych, krótkotrwałych, ale intensywnych opadów śniegu, którym mogą towarzyszyć burze.

Nad Europą panują dwa inne typy aury. Ładna i spokojna pogoda panuje w zachodnich dzielnicach Starego Kontynentu, ponieważ w rejonie Islandii znajduje się układ wysokiego ciśnienia, a nad Europą Środkową oraz Zachodnią dominuje układ niskiego ciśnienia i to właśnie ten niż psuje pogodę nad naszym województwem. Pomiędzy wyżem, a niżem zwiększa się gradient pionowy temperatury, który przyczynia się do zwiększenia termodynamiki, ale także spływa szerokim strumieniem chłodne, arktyczne powietrze z dalekiej północy.

Już od wczesnych godzin porannych nad całym terenem Warmii i Mazur przemieszczają się komórki opadowe przynosząc krótkotrwałe, ale umiarkowane i intensywne opady śniegu. Pojawiają się także przejaśnienia oraz rozpogodzenia, ale trwają one zbyt długo.

Taki typ pogody pozostanie z Nami do końca dnia. Za sprawą spływu arktycznego powietrza dojdzie do zwiększenia gradientu pionowego temperatury, który przyczyni się do zwiększenia energii termodynamicznej CAPE do 150 J/kg oraz umiarkowanej kinematyce ( DLS 20 m/s; LLS 10 m/s; LI 3 st. ), są to dobre warunki do rozwoju chmur burzowych cumulonimbus, które mogą wygenerować pojedyncze wyładowania. Dodatkowo dojdą silniejsze porywy wiatru do 60 km/h, a podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych do 80 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie wynosić do -1/-3 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany i silny z północy.

W godzinach nocnych możemy spodziewać się większego zachmurzenia z przejaśnieniami. Nadal będą występować przelotne opady śniegu, które zaczną stopniowo słabnąć i zanikać. Temperatura minimalna do -5/-9 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany z północy potęgujący odczucie chłodu.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB