Quantcast

Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podsumowanie sobotnich burz nad Warmią i Mazurami

2015-07-26 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-27 09:14:26)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz

Burzowy front atmosferyczny zgodnie z naszymi prognozami przyniósł nad naszym województwem umiarkowane i silne burze z silnym oraz bardzo silnym wiatrem, opadami gradu i ulewnymi opadami deszczu. Burze wyrządziły także szkody - jak informuje nasz główny meteorolog Arkadiusz z Warmińsko-Mazurskich Łowców Burz strażacy wyjeżdżali ponad 60 raz, a 3 470 mieszkańców nie ma prądu

W sobotę (25 lipca) nad naszym województwem pojawił się ciepły front atmosferyczny wraz z napływem zwrotnikowych mas powietrza. Następnie przywędrował chłodny front atmosferyczny, który pochodził od zatoki niżowej związany z dynamicznym układem niżowym znad Północy Europy.

Przed chłodnym frontem utworzyła się strefa zbieżności wiatru, które spowodowała rozwój mocno wypiętrzonych chmur burzowych Cumulonimbus, a wraz z nim rozwój komórek burzowych, które z czasem utworzyły się w superkomórki oraz Mezoskalowy Układ Konwekcyjny.


Pierwsze burze pojawiły się na południowym-zachodzie i zachodzie województwa, które przynosiły silne opady deszczu oraz mocne podmuchy wiatru. Najgorzej było w powiecie nidzickim oraz szczycieńskim gdzie wiatr uszkodził budynki, łamał drzewa z korzeniami oraz zrywał linie wysokiego napięcia - w tych regionach prądu zostało pozbawionych 1450 mieszkańców. W miejscowości Biały Grunt z doniesionych informacji silny wiatr całe poszycie dachu budynku, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nasz meteorolog Arkadiusz śledził całą sytuację z miasta Nidzica oraz był w pogodni za Nidzicką burzą. " Na horyzoncie było widać chmurę szelfową, im bardziej zbliżała się do mnie tym bardziej zwiększała się siła podmuchu wiatru z czoła burzy. W trakcie jej przechodzenia drzewa łamały się jak zapałki " - dodaje, " niektóre z nich leżały na drodze i nie było można w jakikolwiek sposób objechać połamanych konarów " - powiedział Arkadiusz.

Z doniesionych informacji strażacy wyjeżdżali ponad 60 razy głównie do połamanych i powalonych drzew z korzeniami, które tarasują drogi krajowe oraz lokalne.

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB