Quantcast

Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Czeka nas upalny tydzień

2015-08-03 14:41:19 (ost. akt: 2015-08-03 14:34:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Adam Wnęta

W przeciągu ostatnich dni pogoda w naszym województwie była stabilna. W ciągu dnia temperatury oscylowały na poziomie 18-19 stopni, a w nocy spadało do 9-11 stopni. W nadchodzących dniach czeka Nas powrót upałów, a słupki rtęci śmiało będą przekraczać 30 stopni.

Po kilku aktualizacjach modeli w dalszym ciągu podtrzymywane są wysokie wartości temperatur. Ponownie do naszego województwa będzie napływać zwrotnikowa masa powietrza z południa Europy.

Wraz z napływem tych mas zwiększy się pole geopotencjału koło obszaru wyżowego który wraz z układami niskiego ciśnienia znad M. Atlantyckiego będzie przynosił wysokie temperatury powietrza. Takie prognozy mogą utrzymać się do około tygodnia.

Obecność układu wysokiego ciśnienia nie pozwoli na powstanie jakichkolwiek opadów. Podczas wartości przekraczających 30 stopni, będzie grozić nam susza oraz zwiększy się ryzyko stanu pożarowego.

W dniu dzisiejszym ( 03 sierpnia )możemy spodziewać się już temperatur przekraczających wartość 30 stopni, głównie na południu, południowym-wschodzie, częściowo w centrum oraz, częściowo na wschodzie województwa. W tych regionach słupki rtęci mogą osiągać do 31-33 stopni Celsjusza, a na pozostałym obszarze do 28-29 stopni Celsjusza.

Niebo praktycznie bezchmurne lub z małym zachmurzeniem. We wtorek ( 04 sierpnia ) zrobi się jeszcze cieplej, ale temperatury będą wyrównane na całym obszarze Warmii i Mazur do 31-32 stopni Celsjusza. W ciągu dnia zachmurzenie małe.

W środę ( 05 sierpnia ) spodziewamy się wkroczenia od zachodu do naszego województwa frontu atmosferycznego z dużą różnicą amplitudy powietrza. Za frontem napływać będzie chłodne powietrze, co w połączeniu z napływem zwrotnikowych mas przyczyni się do rozwoju burz miejscami gwałtownych.

Największe szanse na ich rozwój będą mieli mieszkańcy zachodnich regionów Warmii i Mazur ( więcej na ten temat za kilka dni ). Temperatura maksymalna będzie jeszcze wyższa do 31-34 stopni Celsjusza

Druga połowa tygodnia zapowiada się jeszcze cieplejsza i , jeszcze bardziej upalna, ale jak Nam wszystkim wiadomo prognozy na większy okres czasu są mało prawdopodobne, ale istnieje szansa, że fala upałów może być większa. Modele numeryczne, a zwłaszcza GFS często jest obarczony dużym błędem prognostycznym, dlatego nie będę się tu bardziej rozpisywał i poczekam na dalszy rozwój sytuacji. Więcej o wysokich temperaturach w połowie tygodnia opiszemy Państwu za kilka dni.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie wydawane są ostrzeżenia meteorologiczne na bieżąco, a pierwsze z nich zostało wydane: wimlowcyburz24.

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB