Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

15 sierpnia - święto czy święta?

2015-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-17 15:03:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

15 sierpnia są dwa święta - jedno państwowe, drugie kościelne. Mało kto pamięta jakie?

Otóż w tym dniu, czyli 15 sierpnia, przypadają dwa święta. Jedno, jak wspomniałem, to kościelne, a drugie to święto Wojska Polskiego. Niewiele osób o tym pamięta. Do tej krótkiej refleksji i napisania jej, skłoniło mnie to, że kilka osób zapytało mnie czy w sobotę jest otwarty sklep (pracuje w jednym ze sklepów spożywczych w Olsztynie).

Moja reakcja była jak zwykle identyczna jak przed każdymi świętami przypadającymi kilka razy w roku. Jak odpowiedziałem, że jest Święto Wojska polskiego to ludzie robili wielkie oczy i pukali się w głowę, że niby mówię bzdury, bo żołnierze mają je w październiku lub innym miesiącu.

Gdy powtórzyłem, że tak jest to brali głęboki oddech i odchodzili. Nie chce tu urazić absolutnie nikogo, ale warto czasem spojrzeć w kalendarz i śledzić to o czym mówi się w radio lub TV. Ludzie myślą, że jak mamy już ustawowo jakiś dzień wolny to musimy być "otwarci" i czekać na ich przybycie celem zakupienia czegokolwiek.

Kilkanaście lat temu gdy takich świat nie było aż tak wiele ludzie wiedzieli kiedy, i ile jest dni wolnych. Teraz nastąpiło jakieś "wygodnictwo", które zwalnia ludzi od myślenia, obserwowania społeczeństwa i tego co robią inni.

Ludzie są zabiegani, gdzieś pędzą, spieszą się aby tylko zdążyć, być tym pierwszym w kolejce, w autobusie czy w sklepie. Ale to absolutnie nie zwalnia nas od myślenia, od chwili zadumy i refleksji.

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB