Quantcast

Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Polsko-francuskie poznawanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów Europy

2015-09-18 20:00:00 (ost. akt: 2015-09-22 14:52:51)

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

W dniach 20-26 września 2015 r. w Olsztynie i regionie będzie przebywać grupa Francuzów z Departamentu Indre (środkowa Francja, okolice Chateauroux) na kolejnej już wizycie studyjnej. Polsko-francuska współpraca trwa już od wielu lat. Zapoczątkowały ją: Stowarzyszenie Francja-Polska z Chateauroux oraz władze samorządowe z naszego regionu.

Później współpraca rozwijała się dzięki zaangażowaniu Lasów Państwowych. Kilka lat temu do współpracy i wyjazdów studyjnych włączył się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (m.in. dla zapewnienie rozwoju nowego kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze).

Dotychczasowym efektem uniwersyteckiej współpracy było zorganizowanie kilku seminariów i konferencji oraz wyjazd studentów na letnie praktyki zawodowe. Współpracę rozpoczął Wydział Biologii i Biotechnologii ale obecnie wspólne działania podejmowane są także z aktywnym udziałem Wydziału Humanistycznego i Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Obecna wizyta to także próba włączenia do polsko-francuskiej współpracy małych i średnich przedsiębiorstw z branży gastronomicznej, spożywczej i turystycznej, organizacji pozarządowych oraz parków krajobrazowych z naszego regionu. Celem rozwijanej współpracy jest wspólne rozwiązywanie problemów, np. z gospodarowaniem zasobami wodnymi oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Skład delegacji francuskiej - Stowarzyszenie Polsko-Francuskie, Chateauroux, Francja : Anne-Marie Szlawski-Reignoux, Bernard Moreau, Lucienne Moreau; Parc Naturel Régional de la Brenne, Francja : Renaud Benarrous , Dany Chiappero, Sandra Ferraroli, François Mignet; Gilles Touzet - Maire of a town Prissac , Francja.

Wizyta rozpocznie się wspólną konferencją na olsztyńskim zamku (21-22.09.2015 Olsztyn) pt. „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - między teorią a praktyką. Wymiar materialny” (Cultural and Natural Heritage - Between Theory and Practice. Material Dimension ). Celem konferencji jest wymiana poglądów i doświadczeń świata nauki, organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców, umożliwiająca wypracowanie racjonalnych koncepcji wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu w rozwoju gospodarczym oraz ochronie przyrody.
Współorganizatorzy konferencji: Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, The Association France-Pologne de l’Indre, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie, Instytut Filozofii UWM, Towarzystwo Naukowe Pruthenia.


Goście z Francji zwiedzą kampus uniwersytecki oraz zobaczą niektóre pokazy w czasie Olsztyńskich Dni Nauki. Jedna z wystaw pt. „Woda, las i człowiek – dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (Europy)” wprost nawiązuje do współpracy polsko-francuskiej. Wystawa to fotorelacja z wizyt studyjnych i współpracy francusko-polskiej w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów Europy. Plansze dotyczą współpracy badawczej, różnorodności biologicznej ekosystemów wodnych i leśnych, konferencji zorganizowanej w ramach Dnia Wody, bioróżnorodności starych odmian roślin uprawnych i ras zwierząt gospodarskich, przyrodzie Parku Brenne, wodzie w krajobrazie i wykorzystywania zasobów wodnych na przestrzeni wieków, produkcji żywności wysokiej jakości, powiązania bioróżnorodności i gospodarki w skali regionalnej. Zamieszczone kody QR odsyłają do obszerniejszych tekstów, związanych z tyj tematem.

W poniedziałek goście zwiedzą stare miasto w Olsztynie. We wtorek odwiedzą m.in. arboretum w Kudypach oraz Centrum Rekreacyjno-Sportowo Ukiel. W środę odbędzie się wyjazd studyjny, organizowany rzez Lasy Państwowej (tematyka: ochrona przyrody, gospodarka leśna, ochrona zasobów wodnych). W czwartek zwiedzanie laboratoriów Wydziału Biologii I Biotechnologii, wizyta w Lamkowie (mała wiejska szkoła oraz działania Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA), Po południu wizyta w Barczewie, miasteczku dobrego życia cittaslow a wieczorem spotkanie projektowe z grupą lokalnych przedsiębiorców z branży gastronomicznej i turystycznej (grupa nieformalna Wimlandia). W piątek (25.09) przewidziana jest wizyta w Mazurskim Parku Krajobrazowym, zwiedzanie Muzeum Mazurskiego Parku Krajobrazowego (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z Izbą Przyrodniczą), wizyta w rezerwacie Zakręt, wizyta w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt w Popielnie Polskiej Akademii Nauk oraz zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo im. Benedykta Dybowskiego.


Fotografie z poprzednich spotkań, fot. Stanisław Czachorowski, Katarzyna Glińska-Lewczuk.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StCzachorowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB