Quantcast

Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

„W poszukiwaniu „złota” i niezwykłych przygód …”

2015-09-19 07:00:00 (ost. akt: 2015-09-22 14:57:14)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

Grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie co roku podejmuje nowe wyzwania. W tym roku realizujemy projekt „W zdrowym świecie zdrowe dzieci” i wspólnie z naszymi wychowankami zgłębiamy tajniki przyrody, ekologii i zdrowia.

Bezpośredni kontakt z naturalnym środowiskiem jest dla przedszkolaków fascynujący i tajemniczy oraz dostarcza pozytywnych emocji. Daje też możliwość ciągłego przeżywania nowych doświadczeń i pozwala na nowo odkrywać świat przyrody.

Dlatego w piątek, 18.09.2015 r., dzieci 5 letnie zaopatrzyły się w lupy, lornetki, dyktafony, aparaty fotograficzne i wyjechały do Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Muzeum Leśnego w Spychowie, by posłuchać, o czym szumi las i zgłębiać tajniki życia jego mieszkańców. Miały możliwość zobaczyć mieszkania zwierząt, poznać ich zwyczaje, posłuchać głosu itp. Dowiedziały się też, czym zajmuje się leśnik w kolejnych porach roku.

A w sali historycznej zobaczyły m.in. łódź – dłubankę z jednego pnia drzewa oraz zapoznały się z narzędzia pracy leśnika dawniej i dziś. Oczywiście wszystkie najciekawsze spostrzeżenia uwieczniły na zabranym „sprzęcie”.

Z kolei 4 latki zainteresowały się życiem na wiejskim podwórku i dlatego wybrały się do Gospodarstwa Agroekoturystycznego „Kamez” w Wawrochach. Tam z ochotą wyruszyły na mini safarii po gospodarstwie, podczas którego mogły obserwować, głaskać, dotykać i karmić oswojone zwierzęta. Największą jednak atrakcją było poszukiwanie prawdziwych, złotych Skarbów Ziemi: skamielin muszli, rafy koralowej, kamyków w kolorze bursztynu tzw. piorunowych strzałek i innych kolorowych kamieni. Bardzo istotnym elementem zajęć w gospodarstwie było rozbudzanie świadomości dziecka na temat tego, jak ważna jest dla zdrowia ekologiczna żywność. Na miejscu skosztowały ziemniaków pieczonych na ognisku, a do przedszkola wróciły z koszami pełnymi zdrowych smakołyków, z których wspólnie przyrządzimy pyszne potrawy.
3 latki natomiast nie wyjeżdżały „za miasto”, bo tu na miejscu też się świetnie bawiły. Zabawy w salonie zabaw „Bajland”, to marzenie każdego malucha, a przy tym jak można rozwijać sprawność fizyczną! Wszyscy doskonale wiemy, że ruch to zdrowie.

Piątek był więc dla dzieci dniem niezapomnianych wrażeń i prawdziwą lekcją, jak w kontakcie z naturą można pożytecznie spędzić czas.


Autor: Bożenna Duda

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB