Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Dnamiczny niż "FRANK" oraz spływ chłodnych mas powietrza. Może powiać

2015-11-13 19:00:00 (ost. akt: 2015-11-16 19:19:13)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Emilia Fedusio

Pogoda przez kilka dni niestety nie jest przyjemna ponieważ codziennie napotykamy się na opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru. Dzisiejszy dzień jest spokojniejszy, ale już dziś w nocy aura się znów pogorszy znacznie padach i wiać, możliwe, że pojawią się także lokalne słabe burze

Aktualnie na mapach synoptycznych głęboki układ niskiego ciśnienia o imieniu "FRANK" znajduje się nad północną częścią Wielkiej Brytanii, który będzie kierował się dalej w kierunku wschodnim i północno-wschodnim nad Morze Norweskie. W trakcie dalszej wędrówki tego niżu ciśnienie atmosferyczne znacznie się obniży, a układ wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad Francją i Hiszpanią zaostrzą poziomwy gradient baryczny nad naszą częścią Europy. Wraz z pogłębiającym się niżem prognozowany jest dynamiczny spływ bardzo chłodnej, polarno-morskiej masy powietrza. Temperatura na poziomie 500 hPa może spaść do -33/-34 st.C. Związku z taką sytuacją nad regionem północno-zachodnim, północnym oraz częściowo zachodnim Warmii i Mazur może dojść do rozwoju konwekcji, która objawi się ze wzrostem energii termodynamicznej.

Zaostrzeżenie się gradientu barycznego ciśnienia oraz dynamiczny spływ chłodnych mas powietrza doprowadzą do zwiększenia się prędkości wiatru. Według danych z modelu UMPL wiatr w porywach może osiągać prędkość do 60-70 km/h, ale im bliżej wieczora tym wiatr może się nasilać do 80-85 km/h. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych prędkość ta może się zwiększych nawet do 90 km/h. Wiatr zacznie się nasilać, podczas sobotniego dnia.

Warto wspomnieć także o wędrujących frontach atmosferycznych. Pierwsza strefa opadów zaznaczy się już podczas dzisiejszej nocy ( zwłaszcza w tej drugiej części ), która będzie wędrować znad Niemiec i Krajów Beneluksu. Front będzie przemieszczał się z zachodu na wschód. Na tym froncie prognozowany jest rozwój konwekcji z umiarkowanymi i silnymi opadami deszcz oraz silniejszym wiatrem, możliwe pojedyncze wyładowania. Druga strefa konwekcji zaznaczy się, podczas sobotniego popołudnia z możliwymi, lokalnymi burzami.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB