Quantcast

Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Święta tuż tuż...

2015-12-21 10:55:25 (ost. akt: 2015-12-21 12:56:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Boże Narodzenie to drugie najważniejsze święto dla katolików. Upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Wypada na 25 grudnia. Dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia, czyli 24 grudnia. Obecnie dni te mają charakter święta rodzinnego i najczęściej obchodzone są w gronie najbliższych.

W Polsce Bożemu Narodzeniu towarzyszą liczne tradycje. Jedną z nich jest rodzinne ubieranie choinki, jedni robią to tuż przed Wigilią, inni nawet tydzień wcześniej. Już na początku grudnia widać i czuć w sklepach, parkach oraz na ulicach atmosferę świąt. Bardzo ważną tradycją w polskich domach podczas Wigilii jest to, aby na stole znalazło się 12 potraw w tym karp i jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa.

Niektórzy wkładają sianko i pieniądze pod obrus, co symbolizuje dobrobyt i dostatek. Warto wspomnieć o łamaniu się opłatkiem, podczas którego składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy błędy. Po kolacji wigilijnej następuje czas na wręczanie prezentów oraz rodzinne śpiewanie kolęd, które niezmiernie zbliża i daje dużo radości. O północy tego samego dnia cała rodzina zbiera się i idzie na mszę zwaną pasterką. Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ możemy uczcić narodziny Chrystusa.

Można pomyśleć, że w każdym europejskim kraju obchodzi się te same tradycje, jednak nie jest to prawda. Sprawdzają się tu słowa: ''Co kraj to obyczaj''. W Wielkiej Brytanii Mikołaj przynosi prezenty do skarpet, nie wkłada pod choinkę, a głównym daniem jest nadziewany indyk, nie karp. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a wieczerza wigilijna rozpoczyna się tuż po pasterce. We Francji natomiast nie obchodzi się Wigilii.

Organizuje się jedynie rodzinny obiad. Dzieci wierzą, że to nie Mikołaj, a mały Jezus przynosi im prezenty do bucików ustawionych przy kominku. Tradycją świąteczną w Szwecji jest odwiedzanie samotnych, a także tańce wokół choinki. W Danii zaś tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Przesąd mówi, że ten, kto go znajdzie dostaje świnkę z marcepana, która zapewnia szczęście przez cały rok.

Boże Narodzenie to czas pełen szczęścia i radości. Można zaobserwować, że każde państwo posiada odmienne tradycje i obrzędy. Nie liczy się, jak wiele określony kraj posiada zwyczajów - najważniejsze jest to, aby w ten dzień nie smucić się, być ze swoją rodziną i cieszyć się wspólnymi chwilami.

Angelika Łukowska, 2e

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB