Oczywistym wyborem są języki naszych sąsiadów. Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, na dodatek w kraju jest dużo turystów z tego państwa. Jest to język najczęściej wybierany przez niezdecydowanych w tym temacie.
Naszym najważniejszym partnerem w imporcie jest Rosja. Jest ona jednym z naszych potężnych sąsiadów. Obecnie uważa się, iż rosyjski jest najważniejszym językiem biznesowym w Europie.
Języki francuski i włoski są również opłacalne. Polska prowadzi handel z tymi krajami. Wiele firm otwiera u nas swoje fabryki, ze względu na niewielką odległość i niższe koszty pracy w Polsce. Francuski to, obok angielskiego, podstawowy język większości instytucji międzynarodowych.
Wiele firm prowadzi teraz swoje interesy na Wschodzie. Znajomość języka chińskiego bądź japońskiego w Polsce na razie jest niewielka, lecz z czasem może nabrać większego znaczenia na rynku pracy.
Kraje skandynawskie są nowoczesne i dużo naszych firm z nimi współpracuje, więc szuka się specjalistów z tymi językami. Włada nimi nieznaczna ilość Polaków, co sprawia, że są bardzo cenne. Dobrze prezentują się w CV, jednak należy wtedy szukać pracodawców powiązanych z Norwegią, Szwecją czy Danią. W Skandynawii również można znaleźć dobrą pracę na wakacje.
Kształcenie się jest dla niektórych łatwiejsze, a dla innych trudniejsze. Najważniejsza jest motywacja, chęć do nauki danego języka oraz nasz cel, do którego pragniemy dążyć, aby osiągnąć sukces. Obecnie w szkołach mamy możliwość nauki języków. Jednak po zakończeniu edukacji, można szlifować język na kursach językowych, które często dofinansowują różne firmy.
W wyborze możemy kierować się różnymi wartościami, najczęściej myślimy o tym, co jest najbardziej opłacalne. Warto jednak pomyśleć o sobie. Łatwiej jest się nauczyć języka, który nam się podoba i którego krajem się interesujemy.
Pamiętajmy, że znajomość każdego języka obcego jest atutem. A dzięki tej umiejętności, możemy rozmawiać z ludźmi w ich języku ojczystym i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Ucząc się, dodatkowo wzbogacamy naszą wiedzę na temat danego kraju.
Maria Gancewska, 2e
***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:
1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez