Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Języki, których warto się uczyć

2015-12-29 18:10:34 (ost. akt: 2015-12-29 17:44:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: rgbstock.com

Nauka języków jest dzisiaj niezwykle popularna. Dzięki dostępowi do Internetu mamy styczność z osobami z różnych krajów i ich językami. Najbardziej popularnym wydaje się dziś angielski, uczy się go masowo w szkołach, jest też zawsze pierwszym wyborem w prywatnych szkołach językowych. Ale czy na pewno warto się uczyć tylko jego? Na świecie jest wiele innych języków, które mogą nam się przydać.

Oczywistym wyborem są języki naszych sąsiadów. Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, na dodatek w kraju jest dużo turystów z tego państwa. Jest to język najczęściej wybierany przez niezdecydowanych w tym temacie.

Naszym najważniejszym partnerem w imporcie jest Rosja. Jest ona jednym z naszych potężnych sąsiadów. Obecnie uważa się, iż rosyjski jest najważniejszym językiem biznesowym w Europie.

Języki francuski i włoski są również opłacalne. Polska prowadzi handel z tymi krajami. Wiele firm otwiera u nas swoje fabryki, ze względu na niewielką odległość i niższe koszty pracy w Polsce. Francuski to, obok angielskiego, podstawowy język większości instytucji międzynarodowych.

Wiele firm prowadzi teraz swoje interesy na Wschodzie. Znajomość języka chińskiego bądź japońskiego w Polsce na razie jest niewielka, lecz z czasem może nabrać większego znaczenia na rynku pracy.

Kraje skandynawskie są nowoczesne i dużo naszych firm z nimi współpracuje, więc szuka się specjalistów z tymi językami. Włada nimi nieznaczna ilość Polaków, co sprawia, że są bardzo cenne. Dobrze prezentują się w CV, jednak należy wtedy szukać pracodawców powiązanych z Norwegią, Szwecją czy Danią. W Skandynawii również można znaleźć dobrą pracę na wakacje.

Kształcenie się jest dla niektórych łatwiejsze, a dla innych trudniejsze. Najważniejsza jest motywacja, chęć do nauki danego języka oraz nasz cel, do którego pragniemy dążyć, aby osiągnąć sukces. Obecnie w szkołach mamy możliwość nauki języków. Jednak po zakończeniu edukacji, można szlifować język na kursach językowych, które często dofinansowują różne firmy.

W wyborze możemy kierować się różnymi wartościami, najczęściej myślimy o tym, co jest najbardziej opłacalne. Warto jednak pomyśleć o sobie. Łatwiej jest się nauczyć języka, który nam się podoba i którego krajem się interesujemy.

Pamiętajmy, że znajomość każdego języka obcego jest atutem. A dzięki tej umiejętności, możemy rozmawiać z ludźmi w ich języku ojczystym i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Ucząc się, dodatkowo wzbogacamy naszą wiedzę na temat danego kraju.

Maria Gancewska, 2e

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB