Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Międzynarodowy Dzień Darwina 2016 w kawiarni naukowej

2016-01-31 08:37:27 (ost. akt: 2016-01-31 09:39:13)

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Dzień Darwina to spotkanie popularnonaukowe w sam raz dla dorosłych. Są w jakimś stopniu poszkodowani, za starzy na szkołę, nie mają czasu na kolejne studia a do uniwersytetu trzeciego wieku są za młodzi. A przecież też chcą poznawać świata w małych porcjach. Pora wiec odkryć przestrzeń publiczną do spotkań w celu zaspakajanie ciekawości świata. Okazją może być Dzień Darwina i tematyka ewolucyjna.

Kilka razy już obchodziliśmy Dzień Darwina w Olsztynie. Za każdym razem była to przestrzeń publiczna i inicjatywa kawiarni naukowej. Jest to dobry przykład tego jak zmienia się miejsce uczenia się i nauczania we współczesnym świecie. Na nowo odkrywamy znaczenie przestrzeni publicznej (parki technologiczne, centra nauki, interaktywne muzea, multifunkcjonalne biblioteki, kawiarnie i parki miejskie) – odkrywamy edukację pozaformalną (poza murami szkoły i tradycyjnymi instytucjami edukacyjnymi). Ewolucyjnie wzrasta znaczenie edukacyjnej przestrzeni publicznej, jako równoprawnej z przestrzenią szkolną i wirtualnym światem. Ten drugi pojawił się niedawno i rozwijane są tam różne formy kształcenia on-line.

Kawiarnie naukowe to przykład odkrywania przestrzeni publicznej do spotkań i dyskusji akademickich. Nie jest to jakaś fanaberia czy dziwactwo ale globalny trend kulturowy i społeczny. Widoczne jest to zarówno w nowych formach edukacji pozaformalnej jak i ruchach społecznych. Wychodzimy z domu, uniwersytetu i z klas, by dyskutować w nowych przestrzeniach. Choć nie tak zupełnie nowych, bo powracamy do korzeni starożytnych.

Jak co roku międzynarodowy Dzień Darwina przypada 12 lutego. Tym razem ponownie zapraszamy na spotkanie dyskusyjne do Kortowa, do Klubu Baccalarium. Tematem przewodnim będzie ewolucja i najnowsze odkrycia biologów.


Darwinizm powstał jako dialog filozofów z biologami (i odwrotnie). Czy teraz też taki dialog może coś wnieść? Pojawiło się sporo nowych faktów, niepasujących do prostego darwinizmu. Jest horyzontalny transfer genów, mikrochimeryzm, poznajemy epigenetykę. Jest o czym porozmawiać.

Nauka ma charakter kumulatywny, ale czasem następuje mniejsze lub większe tąpnięcie, wstrząs i reorganizacja wiedzy. Tak było z teorią Karola Darwina o powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Przez lata uzupełniano teorie nowymi faktami, zintegrowanymi w postaci syntetycznej teorii ewolucji.

Kawiarnia naukowa od lat funkcjonuje w Olsztynie (prowadzona przez nieformalny Klub Profesorów Copernicanum), niedawno powstała kawiarnia naukowa w Barczewie a teraz powstaje w Lidzbarku Warmińskim. W naszym regionie może być ich jeszcze więcej. Wystarczy ciekawość świata, otwartość na poglądy innych i… odkrycie przestrzeni publicznej do aktywności społecznej. W sam raz dla dorosłych, którzy za starzy są by chodzić do szkoły a za młodzi by zapisać się do uniwersytetu trzeciego wieku.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StCzachorowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB