Quantcast

Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Zawody pożądane na rynku pracy

2016-03-02 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-02 14:22:39)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Każdy z nas choć raz zastanawiał się nad swoją przyszłością. Z pewnością często słyszymy pytanie: "Czym chcesz się zajmować, gdy dorośniesz?", ale nie zawsze potrafimy na to odpowiedzieć. Niektórzy już snują wielkie plany, inni czekają na to, co przyniesie los. Jednakże warto pomyśleć, w którą stronę iść, aby kiedyś móc zdobyć jak najlepszą pracę dla siebie. Świat z roku na rok się zmienia, coraz to więcej maszyn zastępuje człowieka w pracy. Póki co, nie jest to jeszcze duży kłopot, ale kto wie, co nas czeka?

Początek mojej listy otwiera branża technologii i informatyki. W dzisiejszych czasach w dużej mierze są potrzebni informatycy i technicy. Prawie każdy ma komputer, telefon czy tablet. Sprzęty tego typu są podatne na uszkodzenia, zatem osoby zajmujące się nimi znajdą pracę bez problemu. Popularne są stanowiska projektantów, analityków bądź programistów, a także praca w telekomunikacji.

Kolejne dziedziny to medycyna oraz prawo. Studia na tych kierunkach nie są łatwe, potrzeba wielu lat, aby odpowiednio się wyszkolić. Natomiast opłacalność jest niezastąpiona pod każdym względem. Jeśli chodzi o lekarza, mamy wręcz nieograniczony wybór rodzajów usług, jakie chcielibyśmy świadczyć. Chirurg, ginekolog, okulista, dentysta, lekarz rodzinny... Specjalizacji można by jeszcze wymieniać. Ten zawód zawsze był, jest i będzie potrzebny. Z prawnikami sytuacja jest podobna. W życiu dzieją się różne wypadki i pomoc kogoś, kto zna się na prawie jest niezbędna. Ludzie potrzebują porady prawnej. Adwokat, sędzia, prokurator... Sama świadomość o istnieniu wszystkich tych zawodów, jest dowodem na to, że jest na nie zapotrzebowanie.

Ważne dzisiaj są kierunki biznesowe, takie jak: ekonomia, logistyka, zarządzanie. Gdy posiada się takie doświadczenie, można łatwo zdobyć pracę bankiera, księgowego czy doradcy finansowego. Umiejętność przekonywania, nawiązywania dobrego kontaktu z innymi to cechy udanego sprzedawcy. Wiele firm potrzebuje takich specjalistów, więc zainteresowanie tymi zawodami wciąż rosną.

Na koniec wspomnę również o gastronomii i hotelarstwie. Na całym świecie cały czas otwierane są restauracje, bary, kawiarnie i hotele. Co się z tym łączy, właściciele tych ośrodków potrzebują pracowników. Tak więc posady kucharza, kelnera, cukiernika czy barmana są rozchwytywane prawie wszędzie. Kiedyś sztuka kulinarna była bardziej zamkniętym światem, każdy gotował w domu. Teraz, dzięki telewizji i Internetowi, gastronomia przeżywa drugie narodziny. Istnieje sporo programów kulinarnych, ludzie podziwiają czyjeś gotowanie, czerpią inspiracje. Pasjonaci kuchni prowadzą najróżniejsze blogi, które cieszą się ogromną popularnością.

Warto więc pomyśleć nad przyszłą pracą, aby nie był to strzał w ciemno, ale strzał w dziesiątkę. Wybierając zawód, zwracajmy uwagę nie tylko na zarobki, ale również na warunki pracy. Niski poziom stresu i przyjemni współpracownicy to potrzeba każdego. Wykonywanie swojej pasji, czegoś, co szczerze kochamy to cel, do którego powinniśmy dążyć. Przy takich decyzjach należy zachować zdrowy rozsądek i dobrze zastanowić się nad swoją przyszłością.

Maria Gancewska 2e Gimnazjum nr 3 w Olsztynie

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB