Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Szwed czyli kto, czyli rzecz o mentalności Szwedów

2016-03-02 10:37:58 (ost. akt: 2016-03-02 15:39:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Szwecja jest kierunkiem licznych podróży ale czy wiadomo jakimi ludźmi tak naprawdę są Szwedzi Jeśli nie to warto poznać osobowość mieszkańców kraju Trzech Koron na podstawie relacji autora oraz obserwacji Polki mieszkającej w Szwecji

Szwecja to nie tylko piękny kraj ale to także ludzie. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie jakimi właściwie ludźmi są Szwedzi. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie zaprezentuję cechy, które są charakterystyczne dla ludzi z kraju Trzech Koron.

Gdy pracowałem w bibliotece na stażu w kawiarni spotkałem grupę młodych Szwedów. Studiowali oni medycynę. Byłem bardzo zaskoczony, gdy niezwykle atrakcyjna młoda Szwedka zaprosiła mnie do stolika do grupy swoich przyjaciół. Nigdy nie sądziłem, że Skandynawowie są aż tak spontaniczni. Jednocześnie zauważyłem, że są oni niezwykle spokojnymi ludźmi. Moi przyjaciele byli również niezwykle rozmowni i chętnie kontynuowali naszą rozmowę o naleśnikach serwowanych w Uniwersyteckiej Bibliotece i w Szwecji. Ku mojemu zaskoczeniu jeden z moich rozmówców przywitał mnie serdecznie gdy wracałem z pracy do domu. To wydarzenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że opinia o Skandynawach jako o ludziach zamkniętych i nieufnych to tylko stereotyp. O kulturalnym zachowaniu Szwedów a także o ich zdolnościach lingwistycznych świadczy fakt, że młody Szwed przywitał mnie mówiąc dzień dobry, gdy przebywałem w kawiarni Biblioteki Uniwersyteckiej. Na podstawie moich doświadczeń mogę stwierdzić, że Szwedzi zawsze chętnie trzymają się w grupie i są bardzo kulturalnymi ludźmi.

Po zaprezentowaniu własnych spostrzeżeń dotyczących mentalności Szwedów pragnę przedstawić cechy tej nacji, które zostały zawarte w relacjach innych osób.

Według opisu Polki mieszkającej w Szwecji cechami które charakteryzują jej mieszkańców są posłuszeństwo, punktualność, cierpliwość, małomówność oraz samodzielność. Posłuszeństwo w Szwecji odnosi się zarówno do pojedynczego człowieka jak i do całego społeczeństwa. Gdy przewidywana prędkość wynosi 50 km/h to kierowcy się do tego stosują a jeśli trzeba czekać to się czeka. Gdy zalecane są szczepienia to ludzie się do tego stosują.

O ich posłuszeństwie świadczy także to że człowiekowi wierzy się na słowo, klient ma zawsze rację a system państwowy funkcjonuje bez zarzutów. Punktualność Szwedów można zaobserwować wśród studentów, którzy nie spóźniają się na zajęcia.

Cierpliwość Szwedów objawia się tym, że dopiero po dłuższej chwili okazują z niecierpliwienie, gdy pociąg nie nadjeżdża. Ustępują także miejsca w kolejce.
Kolejną charakterystyczną cechą Szwedów jest małomówność. Nie mówią zbyt wiele, ale często wzdychają. Cenią swoją prywatność. Jednocześnie są nieśmiali i może trochę nieufni. Należy zauważyć ,że wśród Szwedów znajdują się też ludzie niezwykle spontaniczni i otwarci.

Szwedzi odznaczają się również samodzielnością. Mimo, że uwielbiają udzielać pomocy to wierzą we własne siły. Gdy pewien mężczyzna chciał pomóc Szwedce wnieść wózek z dzieckiem ona była przerażona, że ten mężczyzna chce zabrać jej wózek.

Warto zauważyć, że Szwedzi są miłośnikami przebywania na łonie natury. Ekologia jest dla nich bardzo ważna. Z tego powodu często korzystają z prawa biwakowania w odległości od ok. 200 m na terenie Szwecji.

Reasumując rozważania na temat mentalności Szwedów mogę stwierdzić, że przedstawione tu cechy są charakterystyczne dla całego społeczeństwa, ale nie dla każdego Szweda.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: adahol

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB