Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Wiosna, ach to Ty!

2016-03-19 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-21 12:31:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/GW

Już niebawem nadejdzie oczekiwany przez wielu czas, a mianowicie wiosna! Za oknami pojawi się więcej żywych kolorów, słońce wyjdzie zza chmur i w końcu usłyszymy głośny śpiew ptaków. Będzie nas otaczać więcej energii, co da nam dużo optymizmu i radości.

Kalendarzowo

W tym roku pierwszy dzień wiosny wypada 20 marca, jest to dzień równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Dzień staje się dłuższy od nocy, świeci coraz więcej słońca, a temperatura rzadko kiedy spada poniżej 0 °C. Wszystko budzi się do życia: rośliny, zwierzęta, a także my… Uśmiech zacznie pojawiać się na naszych twarzach o wiele częściej. ☻

Popularne przysłowia i cytaty

Najpopularniejszym obrzędem związanym z rozpoczęciem wiosny jest topienie marzanny, bogini mroźnej zimy i śmierci. Kukłę najczęściej przygotowuje się ze słomy, bibuły i innych materiałów. Podpala się ją, a następnie topi w wodzie. Jest to oficjalne zakończenie okresu zimowego.

W domach rozpoczną się wiosenne porządki, aby powitać nową porę roku od jak najlepszej strony. Warto pomyśleć o dekoracjach wielkanocnych, jakimi są np.: zające, baranki, kolorowe jajka, bazie i kurczaczki. W kuchni także czeka nas więcej pracy. Na stołach zapewne zagoszczą babki, mazurki i inne pyszności.

Nie można zapomnieć o corocznym malowaniu jajek! Pisanki to radość dla dzieci, a także dorosłych, można wykazać się swoją kreatywnością. Zabawą związaną z tą tradycją jest stukanie się jajkami. Wygrywa ten, którego jajko pozostanie po bitwie całe.
Śmigus-dyngus! Inaczej lany poniedziałek. W tym roku wypada 28 marca. Dzień, w którym możemy podokuczać sobie nawzajem, oblewając się wodą. Jest to doskonały sposób na obudzenie niektórych z zimowego nastroju.

„Wiosna, wiosna, ach to Ty!” (Marek Grechuta)
„Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata” (przysłowie polskie)
„Gdzie kwitnie kwiat- musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie” (Fredrich Rückert)
„Jedna jaskółka wiosny nie czyni.” (Ezop)
„I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.” (przysłowie polskie)
„Wiosna już dorosła” (Strachy na lachy)

Maria Gancewska, 2e

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB