Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Prace domowe zamieniają się w wernisaż

2016-06-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-08 12:27:32)

Autor zdjęcia: Gimnazjum Nr 5 w Olsztynie

W Gimnazjum Nr 5 w Olsztynie realizujemy wiele innowacyjnych pomysłów. Jednym z nich było dopisanie ciągu dalszego do książki "Mały Książę". Początkowo praca domowa, a potem długie doskonalenie tekstów i przygotowywanie ilustracji nowych planet. Nasza młodzież poradziła sobie z tym zadaniem doskonale. Podsumowaniem był wernisaż. Z pracami można zapoznać się w Warmińsko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie.

Są takie książki, które znał i czytał niemal każdy. Jedną z nich jest na pewno Mały Książę - niedługie opowiadanie o ciekawym wszystkiego chłopcu zwiedzającym pogmatwany świat dorosłych. Ta niepozorna książka kryje w sobie wiele prawd i przesłań, które wciąż są aktualne.

Pani Anetta Socha, polonistka w Gimnazjum nr 5 w Olsztynie, zainspirowana tą historią postanowiła dać swoim uczniom zadanie - napisanie o jeszcze jednej planecie, którą młody wędrownik odwiedził, lecz która nie została opisana przez autora. Kolejna nudna praca domowa? Skądże! Młodzież podeszła do sprawy bardzo poważnie - opowiadań było dużo, a każde niosące ze sobą ciekawą refleksję i będące doskonałą kontynuacją Małego Księcia.

Sam pomysł tak bardzo spodobał się i uczniom, i nauczycielce, że już od czwartku w Warmińsko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej możemy podziwiać efekty sześciomiesięcznej pracy uczniów Gimnazjum nr 5. Właśnie wtedy odbył się fascynujący wernisaż, który miał na celu zaprezentowanie najlepszych prac i doskonałych rysunków Beaty Kaczmarczyk, która wzięła odpowiedzialność za interpretację plastyczną tekstów literackich. Wernisaż otworzyła pani Sylwia Czachorowska – dyrektorka Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Potem oddała głos uczniom – Katarzynie Goździewskiej i Jakubowi Świdziniewskiemu, którzy poprowadzili spotkanie.

Opowiedzieli, jak zrodził się pomysł projektu, jak powstawały prace. Zebrani mieli też przyjemność wysłuchania trzech wybranych tekstów. Ewelina Arasim, Kasia Goździewska i Weronika Czechowicz przeczytały o wizycie Małego Księcia na planetach Nauczyciela, Oszustki i Eksperymentatorów. Po wspólnej lekturze trzech prac zebrani goście mogli zapoznać się z pozostałymi tekstami.

Gdzie jeszcze zawędrował Mały Książę, można dowiedzieć się, odwiedzając wystawę w sali konferencyjnej Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Piękne wyeksponowanie prac tu prezentowanych to zasługa pań pracujących w bibliotece, które zawsze wspierają ciekawe inicjatywy olsztyńskich szkół. Efekty pracy uczniów z Gimnazjum nr 5 można oglądać do końca roku szkolnego.


Zapraszamy, to będzie ciekawa lektura.

Anetta Socha

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB