Poniedziałek, 17 czerwca 2019. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Podziel się:

Podziel się:

Jak Staś i Nel przywędrowali do podopiecznych Domu dla Dzieci w Gryźlinach.

Dwa lata temu prezydent Rzeczpospolitej Polski zainicjował akcję Narodowe Czytanie, której celem było przypomnienie sobie piękna ojczystego języka, odszukiwanie mądrości i trafności diagnoz zawartych w dziełach najwybitniejszych polskich autorów – Mickiewicza i Fredry oraz zachęcanie do oderwania się od klawiatur komputerów i wkraczanie w świat przygód z książką w reku. W tym roku, w ramach wspomnianej akcji, Polacy czytają dzieła H. Sienkiewicza.

W dniu 06.09.2014r mieszkańcy Domu dla Dzieci im. M. Lengowskiego w Gryźlinach mieli okazję przeżyć niezwykłą przygodę wraz z bohaterami powieści Henryka Sienkiewicza
„W pustyni i w puszczy”.

W ramach akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego w pierwszy wrześniowy weekend cała Polska czyta dzieła wybitnego noblisty Henryka Sienkiewicza.

Z tej okazji Dom w Gryźlinach odwiedzili bardzo znamienici goście, wśród nich: Starosta Powiatu Olsztyńskiego Pan Mirosław Pampuch, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie Pan Arkadiusz Paturej, Sekretarz Gminy Stawiguda Pan Ryszard Ziemba oraz przedstawicielka grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Rusi Pani Wioletta Chomentowska. Spotkanie zostało przygotowane przez Biuro Koordynacji Promocji Powiatu Olsztyńskiego, którego przedstawiciele: Jacek Niedzwiecki kierownik oraz Magdalen Bujewicz – Mydlak także w nim uczestniczyli.

Dzieci miały okazję słuchać fragmentów powieści „W pustyni w puszczy”, czytanych przez przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, a także przedstawicielkę grona pedagogicznego, które, na co dzień zajmują się ich edukacją. Na odczytanie części przygód Stasia i Nel dała namówić się także Pani Dyrektor DdD w Gryźlinach Jolanta Guszczanowska. Wszyscy dorośli mimo tremy i występu przed bardzo wymagającym audytorium poradzili sobie doskonale i zachęcili młodzież do podjęcia wyzwania. Natalia Łopato i Wioletta Ruszczyńska – wychowanki Domu dla Dzieci zaprezentowały zebranym swoją interpretacje czytanego tekstu, zbierając ogromne brawa.
Podążając za niosącymi słuchaczy do gorącej Afryki słowami powieści wychowanki Domu Emilia Piekarska, Żaneta Pucek i Izabela Sokolnicka przelały na płótna swoje wizje sienkiewiczowskiego utworu.

Po wysłuchaniu fragmentu powieści Sienkiewicza, dotyczącego spotkania uwięzionego słonia dzieci miały okazje wykazać się wiedzą na temat twórczości tego wybitnego, polskiego autora. Przygotowany przez Biuro Koordynacji Promocji Powiatu Olsztyńskiego i poprowadzony przez Panią Magdalenę Bujewicz – Mydlak quiz zaowocował wspaniałymi nagrodami, które sprawiły dzieciakom wiele radości.

Wspaniałą inicjatywą był także konkurs przygotowany osobiście przez Pana Starostę
Mirosława Pampucha, a dotyczył on poetki, nauczycielki i działaczki warmińskiej Marii Zientary Malewskiej, której 120 rocznice urodzin niedawno świętowaliśmy, oraz biskupa warmińskiego – księcia poetów polskich hrabiego Ignacego Krasickiego. Chociaż pytania były trudne dzięki współpracy z opiekunami dzieci dobrze sobie poradziły i z radością przyjmowały wręczane osobiście przez Pana Starostę nagrody.

Nie były to jedyne atrakcje, jakie przygotowano dla podopiecznych DdD – ku ich wielkiemu zaskoczeniu na placu zabaw przed budynkiem czekał na nich siedemnastowieczny Sarmata, w tradycyjnym stroju i z szabelką u boku. W rolę tę wcielił się Marcin Gulczyński reprezentant Spółdzielni Socjalnej Żywa Historia zajmującej się rekonstrukcjami historycznymi. Pan Marcin nie tylko wprowadził dzieci w świat sarmackiej historii, ale także przeprowadził trening szermierki, a następnie z pomocą Dyrektora PCPR Olsztyn Pana Arkadiusza, Patureja, który wcielił się w role sędziego przeprowadził turniej rycerski, którego zwycięzcą został wychowanek DdD Kamil Michalak.
Na trening pod okiem mistrza szabli Pana Gulczyńskiego zdecydowała się także Dyrektor DdD Pani Jolanta Guszczanowska, która doskonale poradziła sobie we władaniu bronią.

To wrześniowe przedpołudnie na pewno na długo pozostanie w pamięci podopiecznych Domu dla Dzieci w Gryźlinach. Wpłynęła na to nie tylko obecność tak wielu wspaniałych gości, którzy poświecili swój czas aby przybliżyć im w ciekawy sposób literaturę kojarzona na co dzień z nudnymi lekturami szkolnymi. Była to także okazja do spędzenia czasu w wyjątkowy i niecodzienny sposób, pokazanie dzieciom jak doskonałym przyjacielem może być książka, która zabierze nas w świat fantazji, przygody i pozwoli oderwać się od problemów życia codziennego.

Izabela Danilewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Izabelka oraz opublikowany na portalu Olsztyńska24: Jak Staś i Nel przywędrowali do Domu dla Dzieci w Gryźlinach
Oceń artykuł:

4.00

(4)