Quantcast

Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Nowi latarnicy szkolili się w Olsztynie

2014-08-22 14:07:32 (ost. akt: 2014-08-25 09:07:25)

Autor zdjęcia: Jakub Rećko

W środę i czwartek (20-21 sierpnia) w Olsztynie, odbyło się jedno ze szkoleń organizowanych przez Polskę Cyfrową Równych Szans. Podczas zajęć, przeszkolono 10 nowych osób, które już wkrótce będą pomagały starszym osobom, wejść w świat Internetu.

W sierpniu na terenie całej Polski, odbyły się szkolenia kandydatów na nowych latarników. Po spotkaniach m.in. w Łodzi, Białymstoku i Ciechocinku, nadszedł czas na Olsztyn. Na zajęciach, które odbyły się w zeszłym tygodniu (20-21 sierpnia) przyszło 10 kandydatów.

Jak mówi koordynator szkoleń - Michał Golemo, chętnych na wprowadzanie osób starszy w świat Internetu na Warmii i Mazurach jest na prawdę wielu: - Latarnicy z Warmii i Mazur są jednymi z najaktywniejszych w Polsce. W ciągu dwóch lat, wprowadzili w świat internetu 17 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat. Jeśli chodzi o ich działania, są w czołówce. - mówi przedstawiciel Polski Cyfrowej.

Podczas szkolenia, kandydaci na latarników musieli przejść kurs, który obejmował szeroki zakres wiedzy i umiejętności. - Przygotowaliśmy w pełni profesjonalny, dwudniowy kurs trenerski podczas którego latarnicy zyskują szereg kompetencji. Podczas szkolenia informujemy o celach i założeniach projektu, skupiamy się na umiejętnościach miękkich, asertywności i metodykach pracy z osobami z pokolenia 50+. - mówi Michał Golemo. - W oparciu o doświadczenia zdobyte podczas 2 lat trwania projektu, staramy się pokazać jak trafić do osób starszych, oraz jak działać skutecznie jako latarnik.

Szkolenie rozłożone było na dwa, bardzo intensywne dni. - Dwa dni szkoleń są bardzo efektywne i intensywne, dlatego pracujemy w grupach warsztatowych. Po takich dwóch dniach, kandydaci są gotowi by pracować z osobami z pokolenia 50+. - tłumaczy koordynator.

Jak szkolenie oceniają sami uczestnicy? - Uważam, że szkolenie jest rewelacyjne. Dobrze przygotowane i treściwe. Przede wszystkim, jednak najbardziej podoba mi się sposób jego prowadzenia. Poprzez działanie, nauczyliśmy się konkretnych działań. - mówi Marek Kozłowski, uczestnik zajęć.

Gościem specjalnym, byli Elżbieta Maruszczak, Bożena Brzostowska i Arkadiusz Witczak - jedni z najaktywniejszych latarników w naszym regionie. Podczas spotkania, opowiedzieli przyszłym wolontariuszom o swojej działalności latarniczej i odpowiedzieli na pytania uczestników szkolenia.

Chcielibyście dowiedzieć się więcej o pracy i planach Latarników Warmii i Mazur? Zachęcamy was do odwiedzenia ich strony oraz profilu na facebooku. Jeśli jednak wolelibyście spotkać się z nimi i porozmawiać "na żywo", zapraszamy na Pożegnanie Lata z "Gazetą Olsztyńską", gdzie będą mieli swój namiot.


JR

Źródło: Gazeta Olsztyńska