Quantcast

Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Pociągiem dojadą do internetu

2014-08-29 19:43:03 (ost. akt: 2014-08-29 20:23:40)

Autor zdjęcia: Latarnicy Olsztyn

W sobotę, 30 sierpnia, na osiedlu Generałów w Olsztynie odbędzie się uroczyste Pożegnanie Lata. W tym roku, razem z "Gazetą Olsztyńską" wakacje pożegnają także Latarnicy Polski Cyfrowej - którzy specjalnie z tej okazji, zamówili "Pociąg".

Podczas >>> Pożegnania Lata z Gazetą Olsztyńską na gości czekać będzie mnóstwo różnego rodzaju konkursów i atrakcji. Jedną z nich będzie m.in. "Pociąg do Internetu", który poprowadzą Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans. O atrakcjach, jakie przygotowali olsztyńscy wolontariusze rozmawiamy z Elżbietą Maruszczak, jedną z najaktywniejszych latarniczek w naszym regionie.

- Jakie atrakcje na Pożegnanie Lata przygotowali Latarnicy?
- Specjalnie na sobotę zamówiliśmy Pociąg do Internetu, który będziemy obsługiwać.

- "Pociąg do Internetu"? Cóż to takiego?
- Jest to gra, przeprowadzana w budynku lub w plenerze. Składa się z kilku stacji z prostymi zadaniami nawiązującymi do tematu przewodniego. Stacje obsługiwane są przez bibliotekarzy lub wolontariuszy. Każdy, kto przejdzie wyznaczoną liczbę stacji otrzymuje drobną nagrodę. Warto podkreślić, że to latarnicy z Olsztyna po raz pierwszy w ubiegłym roku pokierowali Pociągiem do Internetu. Wtedy nasz pociąg wyruszył pod nazwą "Zł@p wiosnę w sieci". Dotychczas "jeździliśmy" m.in. po zdrowie i ekologię.

"Pociąg do Internetu" to przede wszystkim zabawa, która uczy. Przy poprzednich edycjach dzięki niej, udało się pokazać seniorom, jak korzystać z czytnika e-booków, przeprowadziliśmy darmowe badania poziomu cukru we krwi, a nawet zaprezentowaliśmy wideo okulary.

- Ilu latarników pojawi się podczas imprezy?
- Co najmniej pięcioro, ale nigdy dokładnie nie wiemy, ilu pojawi się niespodziewanie - i niekoniecznie z Olsztyna! Na imprezach wyjazdowych spotykamy latarników z całego kraju, którzy albo właśnie odpoczywają na danym terenie, albo przyjeżdżają specjalnie, żeby się z nami spotkać i nas wspomóc.

- Kogo zapraszacie do odwiedzenia waszego stoiska?
- Wszystkich chętnych! Najbardziej oczywiście seniorów, bo to dla nich organizujemy zajęcia komputerowe. Jednak do zabawy zapraszamy wszystkich, nawet najmłodszych. Na pewno każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Zaskoczymy ruchomą "Gazetą Olsztyńską" jak z opowieści o Harrym Potterze i dzięki niedawno otrzymanym od facebooka goglom Oculus, odbędziemy podróż po wirtualnym świecie. Porozmawiamy o laptopach, tabletach a nawet o... dronie. Bo sobotni Pociąg współprowadzi z nami Gazeta Olsztyńska.

- Jakie plany na najbliższy czas mają Latarnicy Warmii i Mazur?
- Kończy nam się wakacyjne rozluźnienie i znowu będziemy prowadzili zajęcia dla seniorów. W bibliotekach, innych placówkach, na festynach albo tam, gdzie nas zaproszą. W połowie września wybieramy się do Łodzi na III Zjazd Krajowy Latarników Polski Cyfrowej.

- Czy zgłaszali się już pierwsi chętni na wasze jesienne zajęcia?
- Zgłaszają się cały czas. Dzwonią lub przychodzą do bibliotek. Zazwyczaj są to sami seniorzy albo ich dzieci i wnuki. Niekiedy pojawiają się także przedstawiciele uniwersytetów II wieku. Przez ostatnie 2 lata na Warmii i Mazurach z zajęć latarniczych skorzystało aż 17 tysięcy osób.

- Gdzie można znaleźć więcej informacji o pracy i działaniach latarników z naszego regionu?
- Wszystkie informacje będą znajdowały się na odwrocie biletu, który otrzymają uczestnicy naszej zabawy. Natomiast aby zapisać się na bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów, zapraszamy do Muzoteki WBP i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Więcej informacji o działaniach latarników z naszego regionu:
Muzoteka WBP (ul. 1 Maja 5, tel. (89) 524 90 34)
Miejska Bibliotek Publiczna (ul. Hanki Sawickiej 2, tel. (89) 526 96 37)
Facebook: "Latarnicy Olsztyn"oraz Latarnicy Warmii i Mazur

JR

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Katechetka #1473459 | 88.156.*.* 31 sie 2014 09:29

    Geriatrią zajeżdża.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz