Quantcast

Poniedziałek, 29 listopada 2021. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Warmińska łąka - nowa twarz przystanków autobusowych

2014-09-18 09:34:23 (ost. akt: 2014-09-18 10:16:24)

Autor zdjęcia: Anna Wojszel

Przystanek autobusowy to miejsce nie tylko dla ludzi czekających na autobus, ale często także miejsce spotkań młodzieży, która nie ma innej, swojej przestrzeni publicznej. Przystanki często są zdewastowane, zaśmiecone, z wulgarnymi napisami. Przyzwoitym młodym ludziom nie wypadało wystawać na przystanku, jeśli akurat nie czekali na autobus. No bo czego można było nauczyć się w takim miejscu? Podwórkowej łaciny, inicjacji seksualnej lub alkoholowej?

Tak było kiedyś. Przystanki coraz częściej są inne. Sposób na nie znalazła Anna Wojszel z Wipsowa, która zaczęła malować przystanki. Nie chodzi o pomalowanie jednolitym kolorem, ale o odświeżenie z pomysłem. Każdy artysta poszukuje swojego miejsca, swojego niepowtarzalnego stylu i jedynego w swoim rodzaju.

Nie jest nigdzie powiedziane, że artysta powinien ograniczyć się tylko do kartki i płótna. Ściana jest również nośnikiem. Artysta wyraża siebie w taki właśnie sposób, przy tym jego praca cieszy oko przechodniów i mieszkańców. Aż chce się wysiąść z autobusu w takiej miejscowości, albo nawet specjalnie przyjechać na przykład do Wipsowa, gdzie lokalny przystanek wita gości ciepłymi kolorami i wspaniałą energią. Zakwitła tu warmińska łąka z rumiankami, makami, owadami, motylami, biedronkami a nawet ważkami.

Za sprawą artystów przystanki mogą stać się miejscem nieformalnej edukacji przyrodniczej i lokalnej dzięki współpracy biologów i artystów. Dzięki spotkaniom, wspólnym plenerom i opowiadaniom biologów o owadach i lokalnej bioróżnorodności, artyści dostrzegają ją i po przetworzeniu pojawia się ona w nowym pięknie. W taki sposób spotyka się sztuka, przyroda i nauka.

Takie przystanki to może także wyraz aktywnej dyskusji o lokalnym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, poszukiwanie współczesnej tożsamości, w tym przypadku warmińskiej.

Mam nadzieję, że dotychczasowe, nudne przystanki zamienią się w kolorowe, tryskające nową energią miejsca i będą wizytówką naszej Warmii. Taka "wizytówka" niewiele kosztuje - wystarczy pomysł, farby i radość tworzenia.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wipsowianka #1488248 | 81.15.*.* 19 wrz 2014 09:42

  Wipsowo też ma piękny przystanek dzięki naszej Ani :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wojtowiak #1488008 | 37.31.*.* 18 wrz 2014 22:52

  Ładny mamy przystanek w Wojtowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ona #1487830 | 178.181.*.* 18 wrz 2014 20:03

  piękne! ale ciekawe jak długo wytrzyma bez mazańców

  ! - + odpowiedz na ten komentarz