Quantcast

Poniedziałek, 11 grudnia 2023. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Nie dojadą do pracy i szkoły przez zmianę w rozkładzie PKP

2015-01-08 07:00:00 (ost. akt: 2015-01-07 17:28:29)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów bardzo często stają się źródłem problemów. Najczęściej poszkodowanymi są mieszkańcy małych miejscowości, do których dojazd jest utrudniony. Właśnie w związku ze zmianami wprowadzonymi przez PKP napisał do nas pan Rafał z Lipińskich Małych — wsi leżącej między Ełkiem a Grajewem.

Napisał do nas mieszkaniec Lipińskich Małych, który opisał swój problem związany ze zmianami w rozkładzie jazdy pociągów:

Jestem uczniem jednego z ełckich liceów. Mieszkam w Lipińskich Małych, małej wiosce między Ełkiem a Grajewem — tak małej, że jedyny autobus, jaki do niej dojeżdża, to szkolny busik do Prostek. Tak jak kilka innych osób, albo pracujących, albo uczących się, dotychczas podróżowałem między domem a szkołą codziennie pociągiem — odjazd około siódmej, powrót po południu (aż dwie możliwości). Kochane PKP postanowiło ostatnio udogodnić podróżnym podróż. Teraz więc o 7:13 wyjeżdżał będzie z Grajewa pociąg TLK — szybszy i ponoć wygodniejszy. Niestety, TLK to pociąg pospieszny — jedzie bezpośrednio do Ełku, bez przystanków w Prostkach i Lipińskich.

Co to oznacza? Oznacza to, że ludzie z Prostek zdani są na droższe (dla uczniów nawet dwa razy) autobusy, a my, cóż, my musimy sobie poradzić sami. Jesteśmy statystyczną mniejszością nieprzynoszącą zysku — w podróż do Ełku z rana nie wsiada prawie nigdy więcej niż 8 osób, a czasami jest to np. 5. Dlatego muszę poprosić Was o pomoc w nagłośnieniu sprawy, bo jedyne, co może zadziałać na pogrążone w biurokracji PKP, to nacisk publiczny.

Więcej o sprawie znajdziecie w drukowanym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

Jeżeli chciałbyś zostać Dziennikarzem Obywatelskim i pisać o sprawach ważnych dla Ciebie i Twojego regionu, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. darek #1634441 | 46.112.*.* 14 sty 2015 19:30

  Dokładnie! Sporo osób, zwłaszcza młodzież, dojeżdżała tym pociąg do pracy i szkoły. Jak można zawiesić kurs nie informując o tym nikogo! Owszem są autobusy w niektórych miejscowościach do ełku, ale to chyba oczywiste, że dla młodzieży bardziej opłacalny jest pociąg. I PKP jest zaskoczone że nie ma klientów. Jak zmienia się rozkłady jazdy z dnia na dzień i co pół roku, to niedziwne...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #1630864 | 89.228.*.* 10 sty 2015 17:21

  Co wy chcecie od chłopaka? przecież mu nie chodzi o wygodę tylko o jakikolwiek dojazd do miasta! Chłopak chce się uczyć, ludzie pracować co w tym dziwnego i tak was wzburzyło,że pragną jak w cywilizowanym świecie mieć jeden pociąg o 7??? no weźcie się ogarnijcie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. agata #1629329 | 83.9.*.* 9 sty 2015 07:53

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. popieram kryrtkowany wpis. Ci co chcą by pociąg podjechal pod ich dom mysla że sa w czasach komuny. |Ekonomia dzis rządzi, czy wiecie ile kosztuje przejazd pociagu z Lipinskich np do Elku. ?Przecież napewno sa autobusy. Nigdy nikt nie dopasuje godzin dojazdu dla poszczególnych osób. Pamietam w dawniejszych czasach po kilka godzin rano i wieczorem spędzaliśmy w swietlicach dworcowych.Dziś Rafal zpretensjami. że mu nie pasuje. Policz chłopie ile kosztuje twój dojazd autobusem do Elku a ile kosztuje dojazd pustego pociagu, Czasy sie zmieniły musisz radzić sobie sam., już nie pójdziesz na skargę do pierwszego sekretarza. Sami chcielismy tego kapitalizmu ktory polega na rachunkach ekonomicznych Jesli cie nie stac na naukę to idz do gospodarza do pracy np w Prostkach..Ponauczali sie wynmagać . Górnicy produkuja najgorszy węgiel w swiecie i cały naród do tego miliardy doplaca.Rafal zLipinskich chce dopasować sobie rozklad Jazdy a bolek z Prostek mówi że jemu proponowane godziny przez Rafala wogole nie pasuja bo pracuje wElku w piekarni od 4 rano. Zejdzcie na ziemię w koncu.Kto ci Rafałku powiedział ze musisz być uczonym.

  1. Zbyszek #1629284 | 178.183.*.* 9 sty 2015 05:25

   Właśnie o to chodzi PKP nie znam tych skrótów PLK czy jeszcze innych. PKP tak ustawiają odjazdy pociągów żeby było jak najmniej podróżnych. Po pół a może po roku robi się analizę i wykazuje że ten pociąg relacji Białystok - Ełk nie jest dochodowy. Efekt jest taki że w następnym pokładzie jazdy już tego "połączenia" nie ma.Tak załatwia się PKP i sprzedaje tabor za bezcen.Ten cały podział PKP to tylko był po to żeby zniszczyć kolej szynową. Zniszczyć to można szybko ale odbudować zaufanie i zdobyć pasażerów jest strasznie ciężko i długo trwa. Jednak kolejarze / dyrekcja/ to tacy ludzie że im lepiej by było gdyby brali pieniądze za "friko".

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. trew #1629143 | 178.56.*.* 8 sty 2015 21:30

   Współczuję mieszkańcom Lipińskich. Popieram ich, przecież bez PKP grozi im wykluczenie. Sama nieraz podwożę dzieci i młodzież do szkoły i wiem, jak muszą ciężko walczyć o dostęp do nauki. Poprzedni post to skrajny egoista pisał. Chyba mu rodzice płacili za to, że łaskawie chodził do szkoły.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)