Quantcast

Poniedziałek, 11 grudnia 2023. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Nie dajmy się zwariować Walentynkom

2015-02-13 17:07:38 (ost. akt: 2015-02-13 17:14:02)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Noc Kupały - noc Świętojańska to polskie, słowiańskie święto zakochanych, a nie Walentynki. Dlaczego Polacy obchodzą święto Walentynek, przybyłe do Nas z Ameryki?

Dlaczego przyswajamy sobie to obce, nie mające nic wspólnego z naszymi zwyczajami, święto? Dlaczego w tym dniu, kupujemy kwiaty i różne badziewia (serca itd.), skoro nas to święto nie dotyczy?

Noc Kupały z 21.06 na 22.06 to polskie i słowiańskie święto zakochanych. To otoczona tajemniczością, ciepła i czarująca noc, obchodzona w ciepełku lata. Doskonała do obchodów święta zakochanych.

Noc Świętojańska to stare słowiańskie święto, związane z letnim przesileniem, najkrótszym dniem w roku, powitaniem lata. Było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym czarów i wróżb.

W tym dniu dokonywano oczyszczenia, skacząc przez ognisko i dokonując obrzędu kąpieli, puszczano wianki. Ten dzień ma głębszy wymiar niż puste, bez wyrazu, nachalnie, narzucane nam Walentynki. W tym dniu również wyjątkowo nie obowiązywały surowe zakazy obyczajowe, a młodzi mogli bezkarnie oddalić się od zgromadzenia „w poszukiwaniu kwiatu paproci”. Tańczono, śpiewano pieśni, uprawiano zaloty – to wszystko do białego rana.

Dziś Noc Kupały przyjęto obchodzić z 23 na 24 czerwca, czyli w przeddzień św. Jana. Na Łotwie czy Litwie stała się dniem wolnym od pracy, w Finlandii natomiast, jest jednym z najważniejszych świąt. A u nas? Zimne Walentynki... Komu zależy by nasze piękne zwyczaje uległy zanikowi?

Starajmy się, dążmy do tego aby noc Kupały stanowiła alternatywną propozycję dla zachodnich Walentynek.

Internauta

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. i-o #1665672 | 88.156.*.* 13 lut 2015 21:25

    Tylko że nie najkrótszy dzień a najkrótsza noc a dzień najdłuższy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. i-o #1665635 | 88.156.*.* 13 lut 2015 20:49

    Brawo!!! Tak właśnie jest. Gupie polactwo okazało się być jako te gęsi, dało sobie zrobić szybko i bezproblemowo i kompleksowo wodę z mózgów i wcisnąć obce komercyjno-konsumpcjonistyczne święto. Zachodni bezideowy syf w miejsce prasłowiańskiego naszego święta, którego motłoch nawet nie jest świadomy. Gardzę walentynkami! Noc Kupały, święto przy ognisku wiankach nad wodą, "szukanie kwiatu paproci" - rządzą!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz