Quantcast

Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Wizyta studyjna uczniów w północnej Bawarii

2015-06-22 13:08:44 (ost. akt: 2015-06-22 16:22:47)

Autor zdjęcia: Sabina Wylengowska

Dzięki współpracy z Nidzickim Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej oraz Stowarzyszeniem „Niedźwiedzia Łapa” z Mrągowa jak i dzięki związkowi zrzeszającym dawnych mieszkańców Prus Wschodnich i Zachodnich zamieszkujących Bawarię udało się zorganizować wizytę studyjną w głównej mierze wspartej przez Bawarskie Ministerstwo Pracy, Spraw Socjalnych, Rodziny i Integracji dla 20 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Nidzicy i 20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie.

Uczniowie spędzili tydzień na północnej Bawarii poznając walory historyczne, kulturowe tego regionu a przede wszystkim sprawdzając swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach.

Punktem stałym było schronisko młodzieżowe w Bayreuth i z tego miejsca codziennie grupa pokonywała od 100 do 200 km drogi by poznać najciekawsze zakątki Frankonii, która zajmuje obszar północnej Bawarii. Każdego dnia uczniowie mieli zapewnioną usługę przewodnicką i w ten sposób konfrontowani byli z żywą historią poszczególnych miast i obszarów tego regionu.

W Würzburg młodzież miała okazję zobaczyć twierdzę Marienberg i zapoznać się ze wielkością zniszczenia miasta podczas II wojny światowej. Duże wrażenie na grupie zrobiła Würzburger Residenz, podziwiając freski Giovanni Batista Tiepolo uświadomili sobie, że technologia 3D to żadna nowość, ponieważ temu włoskiemu artyście udało się już w latach 1752-53 stworzyć dzieło w 3D. Ciekawym przeżyciem było odegranie przez młodzież krótkiego średniowiecznego utworu miłosnego Walthera von der Vogelweide przy jego grobie.

W Regensburgu młodzież miała okazje spotkać się ze studentem z Gdańska, który obecnie studiuje w Regensburgu, poznać zalety studiowania za granicą, a przede wszystkim rozkoszować się pięknem miasta podczas zwiedzania z przewodnikiem jak i podziwiać ludowe stroje bawarskie, zarówno te damskie jak i męskie.

Miasto Ansbach przywitało nas przez zastępcę przewodniczącego obszaru Środkowej Frankonii Panią Christa Naaß. Grupa poznała aspekty współpracy regionu Środkowej Frankonii z Województwem Pomorskim, współpracy niemieckich uczelni wyższych z uczelniami w Polsce. Całość została podsumowana w filmie, jaki został grupie zaprezentowany w sali konferencyjnej. Grupa została również zaproszona przez „Brücken Center” na krótkie zwiedzanie a następnie każdy z uczniów otrzymał bon podarunkowy, który uczniowie mogli zrealizować w tym centrum. Popołudniu odbyło się spotkanie z przedsiębiorcą panem Peter Bräunlein, który przedstawił grupie pomysł projektu , w którym mogą wziąć udział uczniowie a najlepszy pomysł zostanie uhonorowany nagrodą pieniężna wartości 250 euro.


W kolejnym dniu uczniowie poznali Bamberg, miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, które ze swoimi przepięknymi zabytkami na zawsze zostanie w pamięci uczestników wizyty studyjnej jak i również fakt, że wielu potomków mieszkańców miasta Bamberg osiedliło się swojego czasu w Poznaniu.

Każdy dzień zaskakiwał uczniów nie tylko tematyką, ale i pięknem i mogłoby się wydawać, co jeszcze może wzbogacić taki wyjazd – wędrówka po górach w Luisenburg, w Górnej Frankonii, pokonując labirynt by wejść na sam szczyt i podziwiać piękno otaczających terenów – jak i zwiedzanie Muzeum Zjednoczenia Niemiec w Mödlareuth.

Podsumowaniem wyjazdu była wizyta w Nürnberg, które przywitało nas swoją gościnnością, pokazując różnorodność landu jakim jest Bawaria, oczywiści nie obyło się bez skosztowania Norymberskich Pierników i porównanie ich z Piernikami Toruńskimi. Które lepsze? A czy to ważne? Ważne jest bowiem to, że młodzież spędziła wspaniale ten czas.

Opiekunami z ramienia ZSO w Nidzicy byli: Sabina Wylengowska i Krzysztof Łasiewicki.
W roku szkolnym 2015/2016 będziemy składać projekt na kolejną wizytę studyjną, tym razem również na Bawarię, ale południową.

Sabina Wylengowska, Przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: niemiecki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB