Quantcast

Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Zbliżają się gwałtowne burze

2015-07-06 23:12:00 (ost. akt: 2015-07-16 10:15:10)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz

Na całym obszarze woj. Warmińsko-Mazurskiego obowiązauje stan zachowania ostrożności związku z możliwością wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu wystąpienia 2-3 przypadków trąby powietrznej

W dniu dzisiejszym na zaznaczonym obszarze prognozuje się wystąpienie umiarkowanej i dużej chwiejności termodynamicznej CAPE osiągający wartości do 2000 J/kg, LI do -8*C.

Wraz z zbliżającym się aktywnym frontem atmosferycznym oraz zatoki niżowej, należy spodziewać się wystąpienia ośrodków burzowych. Burze tworzyć będą się w umiarkowanych i dużych wartościach kinematycznch DLS 15-20 m/s.

Z powodu ścinania atmosfery wraz z przemieszczającym się frontem atmosferycznym ( 0-3 km shear 15-20 m/s ) może dojść do wystąpienia, rozwoju dobrze zorganizowanego układu burzowego, który może uformować linię szkwału oraz bow echo. W przypadku wystąpienia z jednych zjawisk istotnym zagrożeniem będą tu silne i bardzo silne porywy wiatru powodujące zniszczenia.

W dalszym ciągu w przypadku rozwoju konwekcji mogą tworzyć się superkomórki burzowe, którym mogą towarzyszyć opady dużego gradu o średnicy dochodzącej do 3-5 cm oraz w mniejszym stopniu wystąpienia trąby powietrznej. Ogromna ilość wilgoci zawarta w dolnej troposferze 40-50 mm stwarza ryzyko wystąpienia ulewnych wręcz nawalnych opadów deszczu.

Największa aktywność burz spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne, ale mogą tworzyć się już o poranku. Strefa konwekcji powoli i stopniowo będzie przesuwać się w kierunku wschodnim, a nocą opuszczą nasze województwo.

Więcej informacji na temat aktualnych zmian pogodowych znajdziecie Państwo na naszym FanPage na Facebooku: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz / Warmian-Masurian Storm Hunters

Ekipa "Warmińsko-Mazurskich Łowców Burz"

***
Jeżeli chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wimlowcyburz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB