Quantcast

Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Najczęstsze błędy językowe w Polsce

2016-03-11 13:07:19 (ost. akt: 2016-03-11 13:03:26)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Często słyszymy, że Polska to bardzo inteligentny i wykształcony językowo naród. Czy aby na pewno jesteśmy tak idealni? Jadąc komunikacją miejską, chodząc po mieście, w szkole, w pracy, tak naprawdę wszędzie możemy spotkać się z różnymi formami polskich słów. Lecz nie każdy, mówiąc, zwraca uwagę na to, czy stosuje poprawność językową.

Są na świecie słowa, które sprawiają trudności w mówieniu i dla niektórych nie ma znaczenia to, czy mówi się poprawnie, czy błędnie. Jednak powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, jak się wysławiamy i jak piszemy, na przykład "w ogóle" przez niektórych pisane łącznie! A inni, nawet rozmawiając, mówią "wogle".

Błędy językowe najczęściej słyszymy u nastolatków, ponieważ duża część z nich nie czyta książek i nie rozwija swoich zdolności związanych ze słownictwem. Tak naprawdę błędów jest coraz więcej. Nawet takie, które są wbrew logice, na przykład sporo osób mówi "spadać w dół", lecz oczywiste, że gdy spadamy to jedynie w dół.

Podczas zajęć lekcyjnych w szkole możemy zaobserwować, iż uczniowie zwracają się do nauczycielki "proszę panią", jest to niepoprawna forma, gdyż, używając takiego zwrotu, można poprosić panią do tańca. Poprawną formą tego wyrażenia jest "proszę pani". Pojawiają się również błędy związane z wyrażeniami przyimkowymi, na przykład "naprzeciwko", "na razie" czy "na pewno". Często mylą nam się te niektóre słowa i zapisujemy je bezmyślnie inaczej niż widać powyżej.

Jednak najbardziej znanym i popełnianym błędem językowym są słowa związane z ''poszedłem'', "wyszedłem'' itp. Mężczyźni zazwyczaj mówią "poszłem'', "wyszłem", jakby mylili z formą żeńską "wyszłam", "poszłam".

Jak widzimy, mimo tego że Polacy są bardzo wykształconymi i zdolnymi ludźmi, to w ich wypowiedziach zdarzają się najprostsze błędy językowe. Myślę, że aby poprawić nasze sposób mówienia, którym posługujemy się na co dzień, należy więcej się rozwijać, czytając książki, czasopisma, a nawet zaglądając do słownika.

Angelika Łukowska, 2e, Gimnazjum nr 3 w Olsztynie

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hmmm #1953511 | 81.190.*.* 14 mar 2016 21:40

  Hmm, czy komunikacja miejska jeździ ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ,lex #1952786 | 46.112.*.* 14 mar 2016 00:04

  wstep artykulu----"często słyszymy,ze Polska ..."często słyszymy,ze Polacy to inteligentny i wykształcony...."powinno być,bo POLSKA ta nasz kraj i Polska nie może być wyksztalcona ,a jedynie ich mieszkancy ,Polska to kraj,naród ,nacja ,plemie slowianskie itp. czego was tam ucza na tym UWMie??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Krypptos #1952766 | 81.190.*.* 13 mar 2016 22:54

   Już pierwsze zdanie przewraca mnie na cztery łopatki: "Często słyszymy, że Polska to bardzo inteligentny i wykształcony językowo naród." Bardzo dziękuję ale dalej nie będę tego czytał. Niekompetencja to znak firmowy Gazety Olsztyńskiej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ,lx #1952176 | 46.112.*.* 13 mar 2016 00:36

   A co tu wymagac skoro nasz kaczynski J mowi" tyko" zamiast tylko, kilka dni temu w TVP INFO pani redaktor podala ze " istnieje centralne biuro anty sledcze"zamiast CBA !!!!!! w Olsztynie jesc ulica Marii Curie Sklodowskiej -chyba Maia najpierw była Sklodowska ,a potem wyszl za mąż za Piotra Curie,chyba ,ze sie myle,ale nie sadze. młodzi mowia " no wiesz ten...z jez, ang to dziesięć ale co ten???, zamiast słowa -swietne ,super ,interesujące to mowia"zajebiste" a co to za slowo pytam? typowo chamskie i prostackie, spotkamy się na -"fejs zbuku "-faktycznie zbuki tam są,

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #1952052 | 81.190.*.* 12 mar 2016 20:44

   Bardzo trafne spostrzeżenia! Czytajcie tumany.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz