Quantcast

Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Anioły w Stajni Kultury na warmińskiej wsi

2016-05-03 12:00:00 (ost. akt: 2016-05-05 08:01:56)

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Sztuka coraz częściej dociera „pod strzechy”. Warmińska wieś nie tylko się zmienia ale jest coraz bardziej twórcza. W różnych miejscach, w przestrzeni publicznej, odbywają się występy, pokazy a w stodołach i stajniach urządzane są galerie sztuki.

Wyraz lokalnej twórczości ale i atrakcja dla turystów, zachwycających się nie tylko urokami warmińskiej przyrody. Wiejskie szkoły są lokalnymi centrami kultury i życia społecznego, także ze względu na aktywność nauczycieli.

Drugiego maja br., w Stajni Kultury (Frączki) odbył się wernisaż prac plastycznych Agnieszki Pacyńskiej-Czarneckiej, pedagoga ze szkoły w Lamkowie. Wystawa zatytułowana jest "Inspirowane anielskimi skrzydłami". Tak się złożyło, że większość obecnych na wernisażu osób było związanych z edukacją. Anioły malowane na starych dachówkach i kawałkach desek przesycone są erotyzmem i ciepłymi, słonecznymi kolorami. Znakomicie komponują się ze starymi wnętrzami stajni, przerobionej na galerię i miejsce spotkań kulturalnych.

Wernisaż uświetnił występ muzyczny Trevora Hilla. Szkocka i irlandzka muzyka na Warmii, w majowy weekend w pomieszczeniu na „wybudowaniu”, odnowionym ze środków Unii Europejskiej. Znakomity symbol współczesności i otwartej na kulturę lokalną Europy. Europy, którą współtworzymy, nawet na dalekiej wsi warmińskiej.Na warmińskiej wsi i w małych miasteczkach powstają galerie, powstają świetlice, działają teatry amatorskie, odbywają się festyny i jarmarki. Być może Warmia i Mazury zyskają sławę nie tylko urokami przyrody ale i kipiąca kulturą.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StCzachorowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB