Quantcast

Czwartek, 6 maja 2021. Imieniny Beniny, Filipa, Judyty

Olsztyn nieprzyjazny dla pieszych?

2014-08-07 09:39:54 (ost. akt: 2014-08-07 13:21:43)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

- Nie mam samochodu, więc siłą rzeczy chodzę pieszo, jednak jakość olsztyńskich chodników i schodów pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest ze ścieżkami rowerowymi w centrum miasta. - tak na swoim profilu pisze jedna z naszych dziennikarek obywatelskich. Czy faktycznie Olsztyn nie jest przyjazny dla pieszych?

Nie mam samochodu, więc siłą rzeczy chodzę pieszo, jednak jakość naszych chodników i schodów pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie osoby na wózkach inwalidzkich mogłyby coś na ten temat powiedzieć. Podobnie jest ze ścieżkami rowerowymi w mieście, które są bardzo krótkie.

Przy ul. Piłsudskiego (między ul Dworcową a Wyszyńskiego) był przeprowadzony "cząstkowy remont" chodników. Ciekawi mnie, na jakich zasadach przeprowadzany był ten remont, skoro dołki jak były tak zostały, podobnie jak potrzaskane płyty. Zastanawiam się, czym kierowano się przy wymianie tylko niektórych z pękniętych płyt, bo przecież prace te nie były "czynem społecznym", a pieniądze wydane na ten "remont" pochodzą z podatków, jakie płacę między innymi i ja.

Ul. Lubelska - może nie każdy korzysta z tej drogi, ale kiedy ja przechodziłam tamtędy do sklepu byłam zszokowana. Chodnik to obraz nędzy i rozpaczy. Oczywiście o ile ten chodnik jest, bo w większości trzeba taplać się w błocie na poboczu. Na tej ulicy mieszczą się zakłady pracy, hurtownie oraz sklepy - niektóre z nich, uznawane są nawet za ekskluzywne i co? Podróżujący samochodami tego nie zauważają, ale piesi codziennie muszą pokonywać ten "tor przeszkód" - bo inaczej tego nazwać nie można.

Schody w mieście to też miejscami horror. Przykład? Wyszczerbione schody przy ul. Pstrowskiego, znajdują się tuż przy jednym ze sklepów. Wczoraj widziałam jak z trudem poruszająca się, starsza kobieta miała ogromny problem z zejściem ze schodów, gdyż ktoś bez wyobraźni przy podjeździe dla wózków postawił balustradę.

Nie inaczej wyglądają ścieżki rowerowe... Prezydent miasta chwalił się kilometrami wybudowanych ścieżek - no i chwała mu za to, ale... są to ścieżki rekreacyjne. Jak często możemy jeździć rekreacyjnie? Ja zazwyczaj korzystam z roweru gdy jeżdżę załatwiać sprawy lub robić zakupy. Inni jeżdżą do pracy, do szkoły itp. Tymczasem ścieżki rowerowe w centrum miasta to krótkie odcinki.

Reasumując, Olsztyn nie jest przyjazny dla pieszych. Być może dlatego, że decydenci nie chodzą pieszo...

Czy Waszym zdaniem, olsztyńska infrastruktura jest dostosowana do ruchu pieszych i rowerzystów?

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: maryjka

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OrB #1457602 | 79.187.*.* 9 sie 2014 14:08

  Olsztyn to miasto dla samochodów a nie ludzi. Widać to na każdym kroku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Karolina #1457468 | 46.115.*.* 9 sie 2014 10:26

  Sybiraków od strony Polikliniki to też istna tragedia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KOŁOBRZESKA #1457224 | 81.190.*.* 8 sie 2014 21:55

  Chodniki przy ul Kołobrzeskiej to jakaś masakra.Nowy blok przy Gimnazjum nr 3 a chodnik dalej nogi można połamać może ktoś zainteresuje się.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rekinek #1456982 | 81.190.*.* 8 sie 2014 17:26

  A zwłaszcza na starych ulicach takich, jak Dąbrowszczaków, czy Ratuszowa stosowanie polbbruku bardzo razi, jest prymitywne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. rekinek #1456977 | 81.190.*.* 8 sie 2014 17:17

  Chodniki należy remontować, ale nie stosujcie już polbruku tzn. , tej typowej kostki betonowej, róbcie chodniki z większych płyt betonowych z posypkami kwarcowymi itp. w tej chwili już w miastach nie robi się jezdni i chodnika z takiego samego materiału, a wybór jest duży i jakość jest dobra.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)