Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Śmieci a teoria łańcucha

2015-03-13 09:22:45 (ost. akt: 2015-03-13 09:21:39)

Autor zdjęcia: MT

Wywózka śmieci na Puszkina - a raczej jej brak. Mówi się (całkiem mądrze, bo tak mówi się od wieków), że żaden łańcuch nie jest mocniejszy od swojego najsłabszego ogniwa. Prawda to stara i niepodważalna, powiedziałbym - dogmat.

Wyobraźmy sobie łańcuch złożony z ogniw, z których każde jest jakimś etapem gospodarki śmieciami. Pierwsze ogniwo tego łańcucha to my, producenci śmieci. Drugie ogniwo to nasze starania o to, by jakoś te śmieci przygotować do następnego ogniwa, czyli ich zabrania. Potem jest ogniwo dotyczące tego zabierania śmieci, i kolejne ogniwa, których już my jako początek łańcucha nie widzimy.

Ale - żeby te ostatnie ogniwa pracowały jak należy (czyli utylizacja etc.) - muszą skądś dostać surowiec, czyli śmieci, czyli to coś, z czym co rano biegniemy do pojemników, tam zawartość naszych toreb sortujemy (szkło, plastyk, papier, zwykłe śmieci - myśmy się już tego nauczyli, prawda?) i do poszczególnych pojemników wrzucamy. W nadziei, że ktoś te pojemniki opróżni.

My się staramy, naprawdę, czego dowodem są zdjęcia pojemnika na plastyk przy Puszkina 14 w Olsztynie. Zdjęcia zrobiono w przeciągu dwóch dni. Już pierwsze zdjęcie pokazuje, że pojemnik musiał być pełen dość długo. I co? I nic. Po dwóch dniach był jeszcze "pełniejszy". I co? I nic. W międzyczasie pojemnik na zwykłe śmieci był opróżniany tak jak trzeba. Ale pracownicy Remondis muszą chyba cierpieć na ślepotę dotyczącą plastyku. Ciekawa dolegliwość.

Czy muszę tłumaczyć, że cały łańcuch zdarzeń dotyczących problemu śmieci na Puszkina został zerwany przez firmę odpowiadającą za wywózkę śmieci? Mieszkańcom posłusznie wywiązującym się z nałożonych na nas obowiązków sortowania śmieci opadają ręce.

***
Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mt

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB