Przybyli ułani pod okienko, czyli jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynku uczyli się patriotyzmu.
2014-11-11 11:31:45
Współczesna młodzież nie często ma okazję publicznie zamanifestować swój patriotyzm. Wielu z nich nie czuje takiej potrzeby; żyją beztrosko, z dnia na dzień w wolnym kraju, a wiadomości o wojnie, powstańcach czy zaborach to dla nich legendy opowiadane przez starych ludzi. Postawę obojętności i braku zainteresowania historią własnego kraju często kształtują w świadomości młodych ludzi dorośli, stosując tak popularne dzisiaj bezstresowe wychowanie i unikanie trudnych tematów. Na szczęście są także pedagodzy, którzy wbrew ogólnemu trendowi społecznemu podejmują wyzwanie wykształcenia przyszłych patriotów.
Zadaniem nadrzędnym, jakie postawili sobie organizatorzy było odczarowanie pojęcia patriotyzm i pokazanie młodym ludziom, że nie musi ono kojarzyć się tylko z patetycznymi akademiami czy nudnymi uroczystościami szkolnymi.
Dzieci wspólnie z panią Dyrektor Beatą Bukowską, wicedyrektor Marią Sawczuk i wicedyrektor Elżbietą Łoniewską, przedstawicielami lokalnych władz oraz przybyłymi rodzinami nie tylko poznawali fakty z historii Polski, ale także mieli okazję wspólnie odśpiewać znane z naszej historii pieśni m.in. Bartoszu, Bartoszu; Przybyli ułani pod okienko czy Pierwsza kadrowa.
Uczniowie klas II a, c i d mimo młodego wieku z wielkim przejęciem i należytą powagą recytowali wiersze poświęcone tematyce patriotycznej. Obserwując swoich bliskich i opiekunów stojących na baczność podczas śpiewania Hymnu czy nie mniej znanej Roty uczyli się w praktyce jak należy okazywać szacunek symbolom narodowym.
To spotkanie przywołało dawne tradycje rodzinne, dziś już tak rzadko kultywowane: wspólne spędzanie wolnego czasu, poznawanie historii własnego kraju z ust seniorów rodziny, czy w końcu rodzinne śpiewanie. Są to takie elementy życia rodzinnego, które dziś zaniedbujemy w pogoni za finansowym dobrobytem czy rozwojem własnej kariery, dlatego dobrze, że są jeszcze nauczyciele z pasją.
W miłej, rodzinnej atmosferze uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynku mieli okazję poznać tak trudne pojęcia jak historia, patriotyzm, Ojczyzna i jak sądzę wielu z nich może w przyszłości chcieć pogłębić swoja wiedzę na temat chlubnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju.
Warto też przy tej okazji wspomnieć, że w roku ubiegłym organizatorzy przy okazji patriotycznego śpiewania zapoznali uczniów z tematem, który nadal wzbudza wiele kontrowersji – Żołnierze Wyklęci. Została zaprezentowana postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, jego dokonania i niezwykle bohaterska postawa. W tym roku także towarzyszył On uczestnikom spotkania, na przygotowanej na tę okoliczność gazetce ściennej, skąd patrzył z dumą na młodych patriotów.
Dzięki takim spotkaniom jak to w Szkole w Olsztynku można oczekiwać, że nasza młodzież będzie mądra, patriotyczna i pełna szacunku dla starszych. To dobrze, że są osoby takie jak pracujący w niej Dyrekcja i pedagodzy, którzy stawiają przed swoimi uczniami trudne wyzwania i podnoszą im poprzeczkę.
Myślę, że taka postawa grona pedagogicznego połączona ze współpracą szkoły i rodziny może zaowocować nowymi tak szlachetnymi i godnymi podziwu bohaterami jak na przykład Rotmistrz Pilecki. Z niecierpliwością oczekuje przyszłorocznego spotkania.
(0)
Izabela Danilewicz
O mnie
Ostatnie artykuły użytkownika Izabela Danilewicz
- Babcia i Dziadziuś ktoś bardzo ważny w życiu człowieka.
- JAKIE ŚWIĘTO PRZYPADA 21 LISTOPADA, CZYLI DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO
- Przybyli ułani pod okienko, czyli jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynku uczyli się patriotyzmu.
- Jak Staś i Nel przywędrowali do podopiecznych Domu dla Dzieci w Gryźlinach.
- Bo piesek musi się ochłodzić...
- Czego dziennikrze Olsztyńskiej szukali w gryźlińskich kniejach ?!
Przejdź do swojego profilu