Quantcast

środa, 4 października 2023. Imieniny Edwina, Rosławy, Rozalii

Podziel się:

Podziel się:

"Znajdź w sobie mistrza"

Psychologiczne narzędzia i wyzwania w sportach walki.

Moja podróż w świecie boksu trwa już ponad dwie dekady - jako zawodowy pięściarz, a także jako trener i właściciel klubu bokserskiego, miałem możliwość nauczyć się nie tylko sztuki walki, ale również tego, jak ważną rolę odgrywa psychika w tym brutalnym, ale pięknym sporcie. Chciałbym podzielić się z Wami zdobytym przez ten czas doświadczeniem i zaproponować kilka narzędzi psychologicznych, które mogą pomóc zarówno bokserom, jak i trenerom osiągać wyższe cele w ringu i poza nim.
Psychologia dla zawodowego pięściarza jest nieodłączną częścią przygotowania do walki. Boks to emocjonalny sport, gdzie od euforii po zwycięstwie do rozczarowania po przegranej, przeplatają się różnorodne uczucia. Ważne jest, aby akceptować je i rozumieć, ale nie pozwalać im na przejęcie kontroli. Nauka zarządzania emocjami, pozwala zachować spokój i koncentrację nawet w najbardziej intensywnych momentach walki.
Trening umysłu to kluczowa część przygotowań. Jednym z ćwiczeń na "silną głowę" jest wizualizacja walki i wyobrażanie sobie jej idealnego przebiegu. To pomaga wzmacniać pewność siebie i skutecznie obniżyć poziom stresu. Drugim bardzo ważnym elementem wzmocnienia jest koncentracja na "tu i teraz". Jest ona niezbędna, aby móc skupić się na każdym ruchu i reakcji w czasie rzeczywistym. Od pierwszego wejścia do ringu i spotkania się z realnym przeciwnikiem, poczynając od sparingów po walki zawodowe przed liczną publicznością, ważne jest budowanie pewności siebie. Tutaj ogromną rolę odgrywa pozytywne myślenie i wiara we własne umiejętności. Te dwie rzeczy bardzo wzmacniają determinację i przekonanie, że jesteś gotowy na to wyzwanie.
W moich przygotowaniach pomagało mi proste i bardzo przydatne ćwiczenie, jakim jest opanowanie i nauka kontroli oddechu. Należy skupić się na głębokim i rytmicznym oddychaniu podczas treningów. To z pozoru banalne ćwiczenie pozwala utrzymać spokój i obniżyć poziom stresu w trakcie trwania walki. Obserwując w szatni innych zawodników zauważyłem, że prawie każdy z nich ma swoje „rytuały przedwalkowe". Wprowadzenie konkretnych zachowań przed samą walką pomaga w przygotowaniu mentalnym i utrzymaniu koncentracji. Podam kilka przykładów rytuałów, które zawodnik może wykorzystać:
1. Wiele osób preferuje słuchanie specjalnej muzyki, która dodaje energii i motywuje przed walką. Wybieranie odpowiednich utworów może pomóc w wejściu w odpowiedni nastrój.
2. Przygotowanie ciała do walki to nie tylko kwestia treningu fizycznego, ale także odpowiedniej rozgrzewki przed walką. Wykonanie swoich standardowych ruchów, kombinacji i uderzeń pozwala wejść w odpowiedni rytm.
3. Dla niektórych zawodników medytacja lub modlitwa może być ważnym momentem skupienia i utrzymania wewnętrznego spokoju.
4. Skrupulatne przygotowanie rękawic, ochraniaczy, stroju i sprzętu jest ważne, aby uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem rzeczy w ostatniej chwili.
5. Wchodzenie na ring także może być też rytuałem samym w sobie. Wykonywanie określonych gestów czy ruchów przed wejściem między liny może pomóc wprowadzić w odpowiedni nastrój.
Mistrzowskich pasów nie zdobędziesz od razu. Drogę do nich trzeba budować etapami. Zacznij od wyznaczania krótkoterminowych celów, które w przyszłości zaprowadzą Cię do długoterminowego sukcesu! Takie rozsądne, zaplanowane kroki dają motywację i pewność, że podążasz we właściwym kierunku.
Nie muszę chyba tłumaczyć, jak ważną rolę w tym przygotowaniu odgrywa trener! Jednak i on musi posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii, aby jego zawodnicy świadomie i mądrze się rozwijali. Trenerze! Pamiętaj, że w sportach walki bardzo istotne jest indywidualne podejście do każdego zawodnika. To klucz do zrozumienia jego psychiki, mocnych stron i co najważniejsze obszarów, które wymagają poprawy. Trener powinien wspierać zawodników w rozwijaniu mentalnej wytrzymałości, koncentracji i odporności na presję. Chcąc zdobyć zaufanie swoich przyszłych mistrzów, musisz nauczyć się, w jaki sposób należy się z nimi komunikować. Tak jak wspomniałem - każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia. Tylko w ten sposób wasza współpraca osiągnie zamierzone cele. Układając plan treningowy, poświęć w nim odpowiednią ilość czasu na trening mentalny. To równie ważny element, co trening fizyczny.
Trzeba pamiętać, że za sukcesami boksera stoi cały zespół ludzi, począwszy od trenerów po fizjoterapeutów. Budowanie go to klucz do sukcesu. Stworzenie atmosfery i zrozumienia w drużynie, gdzie wszyscy wspierają się nawzajem, to także ważny i nieodzowny element budowania silnego zawodnika. Dzięki psychologicznym narzędziom możemy skutecznie walczyć ze stresem, wzmacniać psychiczną wytrzymałość i zdobywać nowe szczyty zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym.
Zachęcam wszystkich wojowników do odkrywania mocy psychologii w boksie oraz każdej innej dyscyplinie sportowej.

Marcin Marczak


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: PolskiBoks
Oceń artykuł:

(0)